Co składa się na koszt budowy domu?
29 marca 2018
Kup tanio działkę, wybuduj tanio dom. Koszty inwestycji.
Koszt zakupu działki
Nabycie przysłowiowego kawałka ziemi pod budowę domu to pierwszy z wielu kosztów, a przy tym dosyć wysoki. Starczy wspomnieć, że koszt zakupu 1m2 działki budowlanej może się wahać od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych za 1m2. Przy 10 arowej działce (a taką wielkość mają mniej więcej kupowane pod zabudowę jednorodzinną tereny) jest to więc wydatek od około 80 tys. zł w górę. Cena ziemi pod budowę zależy przede wszystkim od lokalizacji, tego, czy teren jest uzbrojony, czy nie, od dostępu do drogi, infrastruktury, położenia względem stron świata, dostępności mediów.
Opłaty i koszty związane z kredytowaniem
Większość inwestorów posiłkuje się kredytem bankowym, który zaciąga na budowę lub zakup nieruchomości. Pamiętać należy, że w związku z tym także przybędzie nieco kosztów, związanych np. z opłaceniem rzeczoznawców bankowych, podpisaniem umowy u notariusza i co najistotniejsze – z koniecznością posiadania własnych środków finansowych przeznaczonych na opłacenie tzw. wkładu własnego do kredytu. W większości banków wynosi on obecnie 20% kwoty wnioskowanego kredytu, choć na rynku kredytów hipotecznych są także dostępne jeszcze oferty z 10% wkładem własnym.
Koszt zakupu projektu oraz usługa adaptacji i formalności
Kolejnym kosztem, jaki dorzucamy do budżetu przeznaczonego na budowę domu jest zakup katalogowego projektu domu np. pod poniższym linkiem https://lipinscy.pl/projekty-domow lub zlecenie wykonania projektu indywidualnego. W zależności od wybranej opcji koszty poniesione w tym zakresie wyniosą od 2-3 tysięcy nawet do kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych. Doliczyć należy także opłaty związane z pracą architekta adaptującego. Dodatkowe kilkaset złotych pochłoną opłaty z tytułu załatwiania różnych formalności (wypisy z miejscowego planu, odpisy decyzji, opłaty za składane wnioski ), opłaty za badanie gruntu (nie jest to obowiązkowe), opłacenie pracy geodety (wytyczenie fundamentów ).
Ruszamy z budową
Po przebrnięciu przez wszystkie formalności w urzędach i otrzymaniu pozwolenia na budowę, możemy w końcu zacząć stawiać wymarzony dom. I na tym etapie koszty są największe. Zależą od tego, jakim systemem będziemy prowadzić budowę. Niewątpliwie droższym rozwiązaniem jest zlecenie całości prac firmie wykonawczej, natomiast tańszym rozwiązaniem jest zlecenie poszczególnych etapów różnym ekipom. Jeśli planujemy zatrudnić inspektora nadzoru, który przypilnuje za nas procesu budowy – do budżetu budowy trzeba dodać kilka tysięcy złotych. Pamiętać należy także o tym, że należy zabezpieczyć plac budowy, co także kosztuje.
Koszty budowy domu w etapach
Stan zero
- czyli roboty ziemne oraz wykonanie fundamentów lub płyty fundamentowej. Zdarza się, że w przypadku terenów o mało nośnym, luźnym gruncie trzeba zagęścić lub wymienić podłoże, co oczywiście generuje dodatkowe koszty. W skali budowy jest wydatek rzędu kilku, kilkunastu tys. złotych.
Stan surowy zamknięty
- obejmuje: ściany nośne, kominy, wentylacja mechaniczna (osprzęt), elementy żelbetowe, konstrukcję dachu, pokrycie dachu, okna i drzwi zewnętrzne, to kolejny duży i kosztowny zakres prac na budowie.
Stan deweloperski
- to już mocno zaawansowany etap budowy. Do stanu deweloperskiego doliczamy: ścianki działowe, tynki, elewację, instalację wodociągową (bez baterii i armatury), instalację kanalizacyjną, instalację gazową, instalację c.o., instalację elektryczną. Ten zakres prac też jest bardzo rozległy i kosztowny.
Stan wykończony
- to ostatni etap prac przy budowie domu i najtrudniejszy do oszacowania. Stan wykończony obejmuje wykonanie podłóg, gładzenie i malowanie ścian, położenie kafelek, osadzenie drzwi wewnętrznych, wykonanie schodów wewnętrznych itp. Koszty związane z tymi pracami mogą się wahać od kilkudziesięciu do kilkuset tys. złotych i zależą od standardu, w jakim chcemy wykończyć budynek.
Dodatkowe koszty, często pomijane przy planowaniu budowy
Do budżetu przeznaczonego na budowę domu doliczyć należy także kilka innych istotnych elementów. Całkiem dużym kosztem jest wykonanie ogrodzenia posesji. W zależności od wybranego rozwiązania, ogrodzenie kosztować może kilka, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Sporo środków pochłonąć może zrobienie ogrodu – dolna granica tej inwestycji to kilkaset złotych (wysianie trawy), natomiast górną granicę wyznacz jedynie zasobność portfela i fantazja właścicieli.