PROMOCJA
ULUBIONE

Co oferują projekty domów z antresolą?

28 lutego 2024

Nazwa antresola pochodzi z francuskiego entresol (między piętrami). To rozwiązanie w nowym budownictwie najczęściej jest stosowane w małych domach, gdzie na antresoli lokalizuje się dodatkowe pomieszczenie służące mieszkańcom okazjonalnie.

Co oferują projekty domów z antresolą?

Zgodnie z prawem budowlanym antresola to górna część kondygnacji lub pomieszczenia znajdująca się nad przedzielającym je stropem pośrednim o powierzchni mniejszej od powierzchni tej kondygnacji lub pomieszczenia, niezamknięta przegrodami budowlanymi od strony wnętrza, z którego jest wydzielona. Nie stanowi też odrębnej kondygnacji.

Definicja ta nie ma zastosowania w przypadku, kiedy schody prowadzą do przestrzeni z wydzielonymi pomieszczeniami tworzącymi odrębną kondygnację, także w wielu domach otwarta przestrzeń salonu prowadzi na kolejne piętro, a nie na antresolę.

Definicja – definicją, jednak umownie przyjęło się nazywać antresolą wszystkie rozwiązania, gdzie został usunięty większy lub mniejszy fragment stropu i z otwartego pomieszczenia można dostać się na górę.

Jakie funkcje może pełnić antresola?

Antresola pełni przeróżne funkcje w zależności od przestrzeni, w której jest stosowana.

Małe parterowe domy poprzez zastosowanie antresoli mogą powiększyć przestrzeń użytkową. Często na antresoli lokalizuje się pokój zabaw, gabinet, lub gościnną sypialnię. Należy pamiętać, że jest to jednak przestrzeń otwarta, która może być uciążliwa w każdym z tych przypadków. Dla małych rodzin, par lub singli, którzy nie potrzebują wydzielonych przestrzeni, bardzo praktycznym rozwiązaniem będzie sypialnia na antresoli, natomiast niekoniecznie to rozwiązanie sprawdzi się dla rodzin z małymi dziećmi.

Dodatkowe pomieszczenie na antresoli pozwala też zmniejszyć powierzchnię zabudowy, co może mieć znaczenie na małych działkach lub działkach letniskowych. Często stosowanym rozwiązaniem dla domków letniskowych z dwuspadowym dachem stało się lokalizowanie pomieszczeń dziennych na parterze, natomiast sypialni na antresoli w jednym szczycie, a w drugim - przeszklonej ściany z widokiem na jezioro, las czy góry. Dzięki temu panoramiczne widoki można podziwiać zarówno z kanapy w salonie, jak i leżąc w łóżku na poddaszu.

W większych domach z dwoma kondygnacjami stosuje się antresolę jako przejście między strefą dzienną na parterze, a strefą prywatną na poddaszu lub na piętrze. Najczęściej lokalizuje się schody w salonie bądź w jadalni, otwierając te pomieszczenia zazwyczaj aż do dachu. Tworzy się wówczas efektowne wnętrze, w którym dodatkowo można zastosować wysokie przeszklenia, uzyskując dzięki temu nowoczesną, jasną i przestronną strefę dzienną. Antresola pełni wówczas przeważnie funkcję komunikacyjną, która prowadzi do sypialni i pozostałych przewidzianych na drugiej kondygnacji pomieszczeń.

Wnętrze z otwartą jadalnią z projektu Trogir

Czy domy z antresolą mają jakieś wady?

Na pewno zwiększona akustyka może być minusem wnętrz uwzględniających antresolę. Jednak nie dla wszystkich jest to uciążliwe, albo uciążliwość pojawia się tylko w krótkich okresach np. kiedy przychodzą goście.

W przypadku antresoli zupełnie otwartej na pomieszczenia wspólne będące poniżej, trzeba mieć na uwadze również fakt, że jest ona dobrze widoczna dla gości, więc i prywatność jest mocno ograniczona. Dla osób ceniących porządek ten fakt również będzie istotny, bo trzeba będzie antresolę zorganizować tak, aby móc utrzymywać na niej ład na równi z częścią gościnną.

Za wadę uznawana jest również ucieczka ciepłego powietrza w górę i wychładzanie otwartych pomieszczeń na dolnej kondygnacji. Owszem było to uciążliwe w starszych domach, gdzie funkcjonowała wentylacja grawitacyjna, a dach nie był dobrze docieplony. Obecnie w większości domów jednorodzinnych inwestorzy decydują się na rekuperację, która minimalizuje efekt ucieczki ciepła w górę poprzez ciągłą cyrkulację powietrza. Domy są też coraz lepiej zaizolowane, więc wnętrza pozostają ciepłe.

Dlaczego inwestorzy wybierają domy z antresolą?

Poszukując domów z antresolą w salonie inwestorzy pragną mieć wysoką przestrzeń dzienną, otwartą aż do dachu, często z widoczną więźbą dachową. Dzięki takiemu rozwiązaniu można również zastosować wysokie okna przez dwie kondygnacje, które dodatkowo optycznie powiększają pomieszczenia i dają efekt „wow”. Antresola to trochę taki symbol nowoczesności, dzięki któremu można stworzyć niekonwencjonalne wnętrze.

wnętrze z antresolą projektu Franklin IV
Wysokie wnętrze z antresolą w projekcie Franklin IV

 

 

okna na dwie kondygnacje w projekcie Franklin IV
Okna na dwie kondygnacje w projekcie Franklin IV

 

 

 

 

 

 

 

 

Zwolennicy praktycznych rozwiązań wybiorą projekt domu z antresolą ze względu na możliwości zmniejszenia powierzchni zabudowy, czy posiadania dodatkowej przestrzeni, bez konieczności tworzenia kolejnej kondygnacji. Posiadanie wysokiego wnętrza oprócz wartości wizualnych, może być również praktyczne np. ze względu na zamiłowanie do wysokich roślin lub chęci umieszczenia wysokiej choinki w salonie. Praktyczną stroną jest również możliwość wprowadzenia większej ilości światła dziennego do wnętrz, co wpływa bardzo korzystnie na nasze samopoczucie.

Korzyści z posiadania domu z antresolą są więc zarówno praktyczne jak i estetyczne, dlatego też wciąż przybywa chętnych na to rozwiązanie, a nasi architekci w odpowiedzi przygotowują nieustannie nowe propozycje projektów domów z antresolą.