Budowa dachu: na co zwrócić szczególną uwagę?
8 listopada 2016
Dach to jeden z najistotniejszych elementów domu. Pełni nie tylko funkcję estetyczną, ale przede wszystkim ochronną – zabezpiecza przed opadami, słońcem i wiatrem. Dlatego od dekarza wymaga się profesjonalnej wiedzy i dużego doświadczenia.
Układanie dachu nie kończy się tylko na odpowiednim montażu dachówek. Na poprawnym rozplanowaniu łat i kontrłat oraz ułożeniu pokrycia nie kończy się praca dekarza. Jak to zwykle bywa, diabeł tkwi w szczegółach, a w przypadku budowy dachu – w przejściach, czyli otworach przechodzących przez dach.
Obróbka komina
Jednym z newralgicznych elementów jest komin. Szczególnego zabezpieczenia wymagają miejsca styku ścian komina z dachówką, przy czym, jeśli komin nie znajduje się na kalenicy, dekarz powinien zwrócić uwagę przede wszystkim na przestrzeń za kominem, gdzie potrafi się zbierać woda opadowa. Niestaranna obróbka blacharska lub wątpliwej jakości taśma kominowa mogą doprowadzić do rozszczelnień i zwilgocenia ścian lub sufitu, a to oznacza dodatkowe koszty.
Wysoka jakość, długa gwarancja
Taśma do obróbki komina Wakaflex 2 objęta jest 20-letnią gwarancją producenta. Doskonale sprawdza się jako zabezpieczenie przed wnikaniem deszczu, śniegu i kurzu. Ponadto wykazuje długą żywotność. Taśma kolorystycznie została dopasowana do dachówek BRAAS i jest odporna na działania promieni UV. Zaletą Wakaflexu jest jej formowalność i rozciągliwość w dwóch kierunkach, które znacznie upraszczają wykonanie obróbki komina i minimalizują ryzyko błędu. Taśma nie tylko ułatwia pracę dekarzom, ale również zapewnia trwałą szczelność połączeń zarówno przy płaskich jak i profilowanych materiałach pokryciowych.
Kosz dachowy
Wśród elementów kluczowych dla trwałości inwestycji należy wymienić też kosz dachowy. Zejście się połaci jest miejscem, gdzie – po koszu dachowym – woda spływa w dół. Wśród najczęściej pojawiających się błędów znajduje się zbyt wąska przestrzeń kosza. Inwestor musi pamiętać, że kosz pełni funkcję rynny, dlatego powinien mieć odpowiednią przepustowość. Ważne jest również właściwe zabezpieczenie folią, która zapobiegnie dostaniu się wilgoci w głąb przegrody dachowej.
Jak dekarz, to z certyfikatem
Budowa dachu to inwestycja wymagająca niemałych nakładów pieniężnych. Dlatego w interesie inwestora jest wybór profesjonalnej ekipy, która go wykona. Producenci pokryć dachowych organizują różnorodne szkolenia dla dekarzy. Ponadto Monier BRAAS prowadzi Certyfikację Dekarzy. Stanowi ona potwierdzenie doświadczenia i kompetencji ekip budowlanych, co upraszcza kwestię znalezienia profesjonalnego dekarza. Certyfikowanych Dekarzy BRAAS można znaleźć na stronie:
www.monier.pl/program-certyfikacji-dekarzy-braas.html
Więcej informacji na temat kłopotliwych elementów dachu znajduje się w filmie: