PROMOCJA
ULUBIONE
DR. INŻ. ARCH

LUDWIKA JUCHNIEWICZ-LIPIŃSKA

Pritzkol

Dr inż. architekt. Założyciel i główny projektant Biura Projektowego M.&L. Lipińscy, Lipińscy Domy

Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej 1989 r, doktorat 1997 r. /Nagroda Rektora Politechniki Wrocławskiej /, uprawnienia budowlane do projektowania bez ograniczeń 1993 r.

Odbyła praktyki architektoniczne w biurach projektowych Zinsmeister+Scheffler /Stuttgart, Niemcy/ oraz Cubiertas y Mzov S.A. /Walencja, Hiszpania/. W latach 1990-2006 była asystentką / adiunktem w Katedrze Projektowania Architektury Mieszkaniowej na Politechnice Wrocławskiej w Katedrze Projektowania Architektury Mieszkaniowej Wydziału Architektury.

W 1992 r. wraz z mężem Miłoszem Lipińskim założyła własną pracownię architektoniczną, w której realizuje się jako projektant, kreator i strateg. W 2006 roku zatraciła się w idei przybliżenia w naszym kraju budownictwa pasywnego i aby móc to zrealizować zrezygnowała z pasjonującej pracy na uczelni. Zainicjowała projekt zaprojektowania i zrealizowania w Polsce, jednorodzinnego domu pasywnego, który spełniałby wszystkie wymagania opracowane przez Instytut Budynków Pasywnych w Darmstadt - gdzie powstała idea realizowania budynków, które nie potrzebują ogrzewania - stawiane budynkom pasywnym. Projekt domu dodatkowo miał być opracowany wg technologii i w formie tradycyjnej dla budownictwa mieszkaniowego w Polsce. Wraz z mężem, zespołem biura i partnerami zrealizowała tę ideę. Dom wybudowany w Smolcu pod Wrocławiem uzyskał w 2007 roku Certyfikat IBP. I był to pierwszy w Polsce i w Europie środkowowschodniej budynek, który uzyskał taki dokument.

Zainicjowała cykl wykładów poświęconych tematyce oszczędzania energii i kształtowania energooszczędnej architektury mieszkaniowej: I Akademia Energooszczędności 2007, II Akademia Energooszczędność 2008, III Akademia Energooszczędności 2009. Prowadziła wykłady z zakresu architektury energooszczędnej i pasywnej na Politechnice Wrocławskiej, Politechnice Poznańskiej i AGH w Krakowie oraz na konferencjach i seminariach organizowanych przez instytucje propagujące budownictwo energooszczędne. Współorganizator Dni Otwartych w domu pasywnym w Smolcu, w ramach Międzynarodowych Dni Domów Pasywnych.

Jest autorką artykułów i opracowań dotyczących mieszkaniowej architektury energooszczędnej i pasywnej m.in.: Duńskie ciepłe domy /Ciepłe Domy 1/1999, Domy pasywne w Niemczech /Ciepłe Domy 5/2001, Słoneczne ciepłe domy /Cieple Domy 2/2000, Dom pasywny w warunkach polskich /Czysta energia 4/66/2007, Pasywność potwierdzona certyfikatem /Builder 12/2007, The first certified passive house in Poland /Architectus 2(24)2008, Wydawnictwo Politechniki Wrocławskiej, Dom pasywny doświadczenia z użytkowania /Doradca Energetyczny 10/2009, Dom pasywny - energooszczędność w praktyce /Habitaty Pro-eko-logiczne, Wydawnictwo Politechniki Wrocławskiej, Zielone światło dla budownictwa pasywnego/Doradca Energetyczny 1/2010

Jej pasją jest architektura i tworzenie przestrzeni mieszkaniowych. W ramach działalności Biura Projektowego Lipińscy, tworzy projekty domów jedno- i wielorodzinnych (standardowych, energooszczędnych, pasywnych) oraz zespołów mieszkaniowych, realizowanych na terenie całej Polski przez inwestorów indywidualnych i deweloperów. Znajduje nowe wyrazy architektoniczne dla przestrzeni mieszkaniowej, niejednokrotnie wyprzedzając życzenia inwestorów.

Laureat Polskiej Nagrody Innowacyjności /2015 r./.

Absolwentka /2018 r./ Akademii Psychologii Przywództwa w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej

Bierze udział w konferencjach Starmus Trondheim 2017 / Zurych 2019, gdzie zdobywa wiedzę o architekturze kosmicznej.

Należy do DOIA