Jaką wybrać wentylację w budynku mieszkalnym


 

Nasi architekci odpowiedzą na twoje pytania

  • 71 354 59 49
  • oraz:
  • 883 909 409
  • PON-PT 8:30-16:30
  • biuro@­lipinscy.pl
  • kontakt
 

Czy rekuperacja podnosi komfort mieszkania?

10 maja 2019

Wśród osób planujących budowę własnego domu, jest coraz więcej świadomych inwestorów, którzy swój wybór poprzedzają licznymi dyskusjami, analizami i poznaniem oferowanych produktów i technologii. Modnym i coraz częściej wybieranym rozwiązaniem jest zastosowanie wentylacji mechanicznej, czyli rekuperacji, zamiast tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Rozwiązanie to szczególnie sprawdza się w domach energooszczędnych.

Zaletą rekuperacji jest to, że jest ona przyjazna alergikom, gdyż zastosowane w tym systemie filtry zatrzymują ogromną część zanieczyszczeń, kurzu, roztoczy i alergenów. Dzięki temu nie ma potrzeby stosowania w budynku dodatkowych rozwiązań typu oczyszczacze powietrza. Jest to temat szczególnie ważny w czasie, gdy zmagamy się ze smogiem.

projekt domu Marsylia dcb122 biura Lipińscy Domy

Kolejnym atutem rekuperacji jest nieustanna wymiana powietrza w budynku bez straty ciepła, co pozwala utrzymać komfort cieplny w domu bez potrzeby ponoszenia wysokich kosztów za energię. Warto jednocześnie obalić mit, że w domu z rekuperacją nie można otwierać okien. Jak najbardziej można to robić, z tym, że po prostu nie ma takiej potrzeby.

Firmy instalacyjne zajmujące się doradztwem i montażem wentylacji mechanicznej oferują różne rozwiązania, typy urządzeń, a co za tym idzie – różny przedział cenowy. W celu montażu rekuperacji warto zwrócić się do fachowców, którzy fachowo doradzą typ instalacji, moc urządzeń, sposób montażu. Taka pomoc zapewni nam możliwość długotrwałego i bezawaryjnego korzystania z wentylacji mechanicznej.

Zobacz grupę projektów Lipińscy domy z rekuperacją, gdzie zastosowana została wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.