PROMOCJA
ULUBIONE

Wokół domu - jak zagospodarować działkę?

1 września 2014

Wielu inwestorów, zwłaszcza na  początku swojej drogi  budowlanej, wszystkie  środki finansowe i energię przeznacza wyłącznie na dom, nie bardzo planując, jak ma wyglądać i z czym może się wiązać zagospodarowanie terenu wokół budynku. Najczęściej więc na ten etap nie ma już pieniędzy, stąd wiele rodzin mieszka w pięknie wykończonym domu, ale wciąż jakby na placu budowy.

Sami planujemy ogród.

Nie trzeba oczywiście od razu urządzać np. ogrodu w najdrobniejszych detalach, ale warto zadbać o kilka istotnych elementów, jak choćby ogrodzenie, okładzinę schodów zewnętrznych, oświetlenie terenu i utwardzenie ścieżek i podjazdów. Ogrodzenie działki to całkiem spory koszt, który zależy od ilości i jakości użytych materiałów. Bez względu na to, z czego ma ono być, postarajmy się wybrać wariant trwały i solidny, co wpłynie też oczywiście na nasze  bezpieczeństwo. Okładzina schodów powinna być również trwała, dodatkowo łatwa w utrzymaniu oraz bezpieczna, czyli minimalizująca ryzyko poślizgnięcia się. Oświetlenie, zwłaszcza przy wejściu i bramce to również element wpływający na poczucie bezpieczeństwa. Dodatkowo, jeśli planujemy oświetlić teren różnymi punktami świetlnymi, instalacje i fundamenty pod lampy należy wykonać przed posianiem trawy i posadzeniem roślinności. Warto pamiętać o kranach zewnętrznych, które też należy wcześniej zaplanować. Istotne jest utwardzenie podjazdu i ścieżek, ponieważ w przeciwnym wypadku będziemy zmuszeni w czasie opadów brnąć w błocie. Jeśli nasz ogród chcemy obsadzić drzewkami i krzewami, można to również zrobić odpowiednio wcześniej, gdyż rośliny te wymagają zazwyczaj kilku lat by wyglądać efektownie. Po wykonaniu tych kilku najbardziej wstępnych prac, w dalszej kolejności możemy przez kilka sezonów pracować nad szczegółami zagospodarowania terenu, ciesząc się tym, że mamy własny kawałek ziemi, o który możemy dbać i go dopieszczać według własnego uznania.

Wynajmujemy profesjonalną firmę.

Prace nad zagospodarowaniem terenu można oczywiście powierzyć także profesjonalnej firmie. Na rynku jest wiele firm, które się zajmują takimi pracami, natomiast jest to bez wątpienia dużo większy koszt. Bardzo ogólnie można przyjąć, że obecnie obowiązujące stawki kształtują się na poziomie 140-200 zł za zagospodarowanie 1 m2 niezabudowanej powierzchni działki. W zakres prac wlicza się takie elementy jak: prace ziemne, rozprowadzenie na głębokości około 70 cm podstawowej instalacji elektrycznej, oczywiście bez opraw i lamp, wykonanie nawodnienia, wykonanie obrzeży trawnikowych i nawierzchni ogrodowych, wykonanie trawnika z rolki lub sianej trawy, nasadzenie drobnej roślinności, żywopłotu oraz kilku większych roślin. O ile można wstępnie ustalić dolną granicę cenową dla metra opracowania zagospodarowania terenu, o tyle górna zależy wyłącznie od fantazji, możliwości finansowych i gustu Inwestora. Warto więc przed podpisaniem umowy doprecyzować te kwestie, łącznie z wykonaniem kosztorysu oraz projektu zleconych prac. Wspomniany projekt powinien zawierać koncepcję ogrodu, projekt wykonawczy zieleni, projekt nawierzchni, projekt elementów z zakresu małej architektury oraz specyfikację materiałowo-roboczą. Oczywiście wszelkie dodatkowe elementy  typu altany, oczka wodne, tarasy, stanową dodatkowy, spory koszt, który wzrośnie jeszcze bardziej w przypadku, gdy zachodzi potrzeba wykonania odprowadzenia wody opadowej z dachu oraz odwodnienia i drenowania terenu.

Bez względu na to, czy sami zajmiemy się planowaniem i wykonaniem prac związanych z zagospodarowaniem działki, czy też zlecimy to profesjonalistom, warto wcześniej ocenić, jakie wiążą się z tym koszty, skalkulować, na co możemy sobie pozwolić, a przede wszystkim zaplanować, jakie  ma być otoczenie naszego domu, ponieważ jest to inwestycja na wiele lat, która powinna być spójna z wyglądem samego budynku i sprawiać radość mieszkańcom.