4 marca 2019
Zróżnicowany podział na kolekcje projektów domów na stronie Biura Projektowego Lipińscy ułatwia znalezienie wymarzonego projektu domu
Największym zainteresowaniem cieszą się projekty domów niewielkich. Seniorzy lub osoby, które będą mieszkać same, najczęściej wybierają domy do 80 m2, z salonem połączonym z kuchnią, dwoma sypialniami, łazienką i spiżarnią, raczej bez garażu. Taki dom musi być wygodny i funkcjonalny, niedrogi w budowie i tani w utrzymaniu, najczęściej parterowy. Kolejną grupą inwestorów, którzy kupują dokumentacje projektowe w Lipińscy projekty domów są młode rodziny. Szukają one głównie domów o metrażu około 110-150 m2, najchętniej z użytkowym poddaszem i garażem. Na parterze powinna znaleźć się część wspólna: duży salon z kuchnią, obszerne pomieszczenie gospodarcze, łazienka i osobna toaleta, czasem także dodatkowy pokój – sypialnia dla gości lub gabinet. Na poddaszu znajduje się część prywatna – sypialnie dzieci i rodziców, łazienka, garderoby, często pralnia. Kolejną grupą inwestorów są osoby budujące swój kolejny dom, nastawione na wygodę i komfortowe użytkowanie. Szukają one domów powyżej 160 m2, z przestronnym wnętrzem, często z osobną strefą z sypialnią, łazienką i garderobą (domy z master bedroom), z dużym garażem i dodatkową przestrzenią rekreacyjną: sauną, siłownią, pokojem kinowym itp.
Ze względu na typ domu najbardziej prosty podział sprowadza się do takich kolekcji jak:
1.domy parterowe (domy małe i średnie, posiadające 2-4 sypialni, tanie w budowie, często z możliwością adaptacji poddasza, o prostych i funkcjonalnych rozwiązaniach).
2. domy z poddaszem i piętrowe z płaskim dachem (projekty tradycyjne jak i nowoczesne, o prostej bryle, ale również takie z nietypowymi rozwiązaniami architektonicznymi. W domach z płaskim dachem nie ma oczywiście skosów, a co za tym idzie - wykorzystany jest każdy m2 powierzchni).
3.domy w zabudowie bliźniaczej (nadają się na wąską działkę, idealne dla rodzin wielopokoleniowych, gdzie każda z rodzin ma zapewnioną pełną funkcjonalność).
4. domy w zabudowie szeregowej ( oferta przeznaczona głownie dla deweloperów, nadają się doskonale na wąską i małą działkę. Wyróżnia je ciekawa architektura i funkcjonalność rozwiązań. Każdy segment można zestawiać w dowolnej konfiguracji, co daje duże możliwości optymalnego zagospodarowania działki.
5. domy weekendowe (Inaczej zwane domami rekreacyjnymi. Doskonale nadają się do budowy na działce nad jeziorem, morzem, w górach lub na leśną polanę. Wiele z przedstawionych domków rekreacyjnych z powodzeniem można zaadaptować jako budynki całoroczne).
6. garaże – projekty garaży zarówno na jedno auto, jak i budynki wielostanowiskowe. Uniwersalność w ich projektowaniu pozwala na harmonijne ich zestawienie z większością projektów katalogowych z kolekcji Lipińscy projekty domów.
Kolekcja garaży z naszej pracowni obejmuje budynki wolnostojące, zarówno małe jak i wielostanowiskowe. Często w garażu przewidziano dodatkowe pomieszczenie gospodarcze. Projekty przedstawione w tym dziale są różnorodne pod względem stylu architektonicznego, co daje możliwość łatwego dopasowania garażu do domu.
7. projekty budynków usługowych – warsztaty, biura, domy weselne (idealna propozycja dla inwestorów szukających budynku do prowadzenia swojego biznesu).
8. projekty pensjonatów i obiekty agroturystyczne (funkcjonalnie opracowane obiekty, z przeznaczeniem na działalność usługową w zakresie wynajmu pokojów czy sal na wesela i konferencje).
1. domy energooszczędne (projekty domów ekonomicznych w budowie i tanich w eksploatacji, w większości wyposażony w rekuperację, co zapewnia duży komfort użytkowania.
2. domy pasywne (projekty domów wysokoenergetycznych, bez ogrzewania. Technologia ich wykonania bazuje na zastosowaniu najnowocześniejszych i najbardziej energooszczędnych technologii i materiałów. Lipińscy projekty domów są autorami pierwszego certyfikowanego domu pasywnego w Polsce i Europie środkowo-wschodniej w Smolcu koło Wrocławia.
3. domy z wjazdem na działkę od południa (projekty te mają specjalnie opracowany układ - pokój dzienny lub salon jest usytuowany zlokalizowany na tej samej elewacji co wejście do domu, co pozwala na maksymalne wykorzystanie naturalnego światła i pozyskiwania ciepła z energii słonecznej.