ZOBACZ WSZYSTKIE KATEGORIE PROJEKTÓW
WYBIERZ PARAMETRY
TYP DOMU
LICZBA KONDYGNACJI
RODZAJ DACHU
OGRZEWANIE
GARAŻ
LICZBA POKOI
LICZBA ŁAZIENEK
ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ
POMIESZCZENIA
STYL
POZOSTAŁE
POWIERZCHNIA UŻYTKOWA
POWIERZCHNIA ZABUDOWY
SZEROKOŚĆ DZIAŁKI
KĄT NACHYLENIA DACHU
WYSOKOŚĆ KALENICY
WIELKOŚĆ
ZABUDOWA
NOWOŚCI I PROMOCJE
FUNKCJA
DZIAŁKA
DLA BIZNESU
ROZWIĄZANIA
PRZEZNACZENIE
TECHNOLOGIE
Lokalizacja: ul. Boguszowa, Pleszew
Inwestor: Miasto Pleszew
Powierzchnia: 2929m2
Zakres: Projekty koncepcyjny
Projekt budynku wielorodzinnego u zbiegu ul. Bogusza i ul. Poznańskiej w Pleszewie, to próba wprowadzenia nowoczesnej architektury operującej wysokiej jakości detalami i wykończeniem w istniejącą tkankę miejską. Bliskość rynku miejskiego zobowiązuje, dlatego reprezentacyjność formy oraz utrzymanie rytmu ulicy, były najważniejszymi założeniami przyświecającymi nam podczas tworzenia bryły
Podczas prac projektowych zależało nam na stworzeniu czytelnego w odbiorze układu, z jasnym i prostym podziałem na bryły i poszczególne elementy funkcjonalne. Dlatego też część handlowo - usługowa skupiona jest na parterze, przy głównym trakcie ul. Poznańskiej, zaś część mieszkalną cofnięto w głąb ul. Bogusza oraz wyniesiono ponad część usługową. W formie budynku zaproponowaliśmy nadrzędny podział na dwie główne bryły, które zespolone są ze sobą pionem komunikacyjnym. Zapewnia on wejście jednocześnie do wszystkich mieszkań oraz komunikuje część nadziemną z wielostanowiskowym garażem, umieszczonym pod ziemią. Wejście główne do budynku zaprojektowaliśmy od strony ul. Bogusza, natomiast zjazd do garażu usytuowaliśmy od tyłu budynku, aby nie powodować kolizji pojazdów z niego wyjeżdżających z ul. Poznańską, która jest najbardziej obciążona ruchem kołowym. Z uwagi na powszechne dążenie do oszczędności energii, postaraliśmy się, aby przegrody budynku w jak najwyższym racjonalnym stopniu realizowały założenia nie tylko obowiązujących, ale też nadchodzących w najbliższym czasie, norm z tym związanych.
W planie budynku czytelny jest podział na trzy bryły – północną, środkową i południową. W Przyziemiu północnej części znajdują się lokale użytkowe, zaś ponad nimi – lokale mieszkalne. Bryła środkowa, to trzon komunikacyjny, wyposażony w windę, która posiada połączenie również z garażem podziemnym. Bryła południowa posiada jedynie funkcję mieszkalną, głównie z uwagi na fakt, że znajduje się w pewnym oddaleniu od ciągu ul. Poznańskiej. Również w tej części budynku najwyższa kondygnacja jest nieznacznie cofnięta w stosunku do elewacji budynku, dzięki czemu uzyskaliśmy efekt lekkości bryły i pozwoliło to na uzasadnioną zmianę materiału wykończeniowego na elewacji.
W części podziemnej pod całym budynkiem znajduje się garaż wielostanowiskowy, przeznaczony dla dwudziestu pojazdów osobowych oraz pomieszczenie ze śmietnikami. Cały ten poziom dostępny jest z głównego trzonu komunikacyjnego przy pomocy klatki schodowej oraz windy, co pozwala na wygodny transport osób oraz np. bagażu z samochodów prosto do mieszkań, ale też umożliwia wyniesienie śmieci bez wychodzenia z budynku. Zjazd do garażu odbywa się przy pomocy rampy, umieszczonej na tyłach budynku. Tą samą drogą dostęp do pomieszczenia z kontenerami na śmieci będą miały pojazdy Przedsiębiorstwa Komunalnego. W garażu jest również wyznaczone pomieszczenie techniczne. Na potrzeby mieszkańców przygotowano również pomieszczenie przeznaczone dla wózków i rowerów, które znajduje się na parterze, bezpośrednio przy wejściu do budynku.
Teren przewidziany do realizacji obiektu znajduje się w ścisłej tkance miejskiej i zgodnie z założeniami, nastąpi 100-procentowe wykorzystanie jego powierzchni pod budowę. W związku z ograniczoną przestrzenią, ilość lokali dostosowano do ilości możliwych do zapewnienia miejsc parkingowych, które niemal w 100% zostaną usytuowane pod ziemią. Jest też możliwość wykorzystania 1-2 miejsc w ciągu ulicy, przy południowej fasadzie budynku. Od strony podwórza wygospodarowano też obszar usytuowany nad garażem, który przeznaczono na niewielki skwer, na którym usytuowano zieleń. Wody opadowe z budynku odprowadzone zostaną do sieci kanalizacji deszczowej.
Wizualizacje - Visual Studio