PROMOCJA
ULUBIONE

Wygodny dom na jesień życia

7 czerwca 2013

        Starsi Inwestorzy coraz częściej  decydują się na wybudowanie niewielkiego domu, w którym wygodnie mogliby spędzić jesień życia. Ich decyzja czasem podyktowana jest względami rodzinnymi  - obecnie coraz mniej spotyka się rodzin wielopokoleniowych, mieszkających we wspólnym gospodarstwie i, gdy dzieci opuszczają rodzinny dom, rodzice decydują się na zamieszkanie w mniejszym, tańszym w eksploatacji i często wygodniejszym nowym domu. Często też budowa domu w wieku emerytalnym  jest skrystalizowaniem marzeń o własnym, niewielkim domku z ogródkiem, co kusi szczególnie osoby przez lata mieszkające w budownictwie wielorodzinnym. Oferta domów gotowych, dedykowana Seniorom, jest całkiem spora i obejmuje głównie niewielkie domy parterowe, w których rozsądnie zaplanowano i wykorzystano każdy metr powierzchni. Jest jednak kilka innych istotnych rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, by wybrany dom był jak najbardziej optymalny.

Po pierwsze – wygoda.

Nawet codzienne czynności mogą stać się dla Inwestorów w starszym wieku utrudnione, warto więc pomyśleć o domu pozbawionym barier architektonicznych. Przestrzeń powinna być tak zaplanowana, by osoby o mniejszej sprawności fizycznej, często poruszające się na wózku inwalidzkim, mogły się w niej bez trudu odnaleźć. W takiej sytuacji lepiej od domów z użytkowym poddaszem sprawdzają się parterówki, gdzie na jednym poziomie znajdują się  wszystkie pomieszczenia. Łazienka powinna być na tyle ustawna, żeby bez problemu skorzystać zarówno z toalety, jak i z możliwości kąpieli. Zdecydowanie lepiej niż wanna, sprawdza się prysznic bez progu i kabiny. Planując sypialnię, warto ją wydzielić w bardziej zacisznej części domu, co sprawi, że będzie można z niej wygodnie korzystać o każdej porze dnia. Ważne też, by znajdowała się blisko łazienki i ewentualnie garderoby. Do łóżka w sypialni powinien być zapewniony wygodny dostęp z co najmniej dwóch stron. Otwory drzwiowe natomiast,  muszą być na tyle szerokie, by można było swobodnie przejechać wózkiem. Ważne też jest, by dom móc posprzątać łatwo i bezpiecznie, bez potrzeby wspinania się na drabinę, jeśli chcemy umyć okna. Ergonomiczne i funkcjonalne rozplanowanie sprzętów i mebli pozwoli nie tylko na łatwy dostęp, ale też na proste ich posprzątanie i ewentualną naprawę czy konserwację. W domu, w którym mieszkańcy chcą czuć się wygodnie, warto przewidzieć dodatkowy pokój dla gości. Unikniemy wówczas rozkładania miejsc do spania w salonie, co jest nie tylko mało komfortowe, ale i uciążliwe. Jeśli chodzi o ogrzewanie, zdecydowanie wygodniejsze jest gazowe, które nie wymaga takiej obsługi jak np. piec na eko-groszek. Wiele terenów nie ma jednak niestety doprowadzonego gazu i w związku z tym ogrzewanie na piec na paliwo stałe jest koniecznością. Dobrze jest wtedy zaplanować przejście do kotłowni z domu, tak, by nie musieć wychodzić na zewnątrz. Warto tez pamiętać, by kotłownia miała niezależne wyjście na zewnątrz, co znacznie ułatwia obsługę pieca i wnoszenie opału.

Po drugie – tania budowa i niewysokie koszty eksploatacji.

Seniorzy szukają zazwyczaj projektów niedrogich w realizacji, ale też ekonomicznych w późniejszej eksploatacji. Już na etapie planowania warto więc pomyśleć mieć na uwadze  przyszłe koszty utrzymania wymarzonego domu. Z tego powodu wielu Inwestorów decyduje się na budowę domu w standardzie energooszczędnym, co pozwala trzykrotnie zmniejszyć koszty ogrzewania. Jeśli któraś część domu jest nieużywana, warto ją zamknąć i obniżyć temperaturę. Dobrze jest również wybrać dom z przeszkleniami od strony południowej, co pozwoli na lepsze doświetlenie wnętrza i ma duży wpływ na energooszczędność. Wybudowanie domu trwałego, niezbyt dużego i solidnie wykonanego zagwarantuje, że nie będziemy zmuszeni do przeprowadzania często kosztownych napraw i remontów, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku Seniorów i będzie nam on dobrze służył przez wiele kolejnych lat.

Starsi Inwestorzy mają w jesieni życia więcej czasu, co pozwala w spokoju zająć się swoim hobby lub innymi sprawami, na które nie mogli sobie pozwolić wcześniej. Wygodny, przemyślany dom może stać się doskonałym miejscem do aktywnego spędzenia czasu lub do realizacji swoich pasji. Warto więc tak go zaplanować, by osoba lubiąca majsterkowanie miała do tego warunki, a ktoś kto lubi zieleń, mógł cieszyć widokiem z salonu na sad lub ogród.