PROMOCJA
ULUBIONE

Układ pomieszczeń w domu energooszczędnym

28 września 2009

W przypadku domów energooszczędnych rozmieszczenie pomieszczeń ma duże znaczenie z wielu względów.

Przede wszystkim ze względu na zyski ciepła, jakie możemy uzyskać dzięki dużym przeszkleniom w elewacjach nasłonecznionych oraz straty ciepła, jakich powinniśmy unikać, dzięki niewielkim oknom w elewacji północnej. Takie założenie sugeruje, aby salon, sypialnie, gabinet itp. pomieszczenia znajdowały się od strony południowej, lub do niej zbliżonej, natomiast pomieszczenia gospodarcze, spiżarnie, garaż, ale też często kuchnia – od strony północnej.
Idealnym przykładem takiego układu jest projekt, który może być realizowany zarówno w wersji podstawowej, jak i w odbiciu lustrzanym.
Zazwyczaj sugerowana lokalizacja to elewacja frontowa usytuowana od strony północnej. Wówczas wcześnie rano słońce zagląda do kuchni, w południe przemieszcza się do salonu i sypialni, a wieczorem zachodzi za garażem. W każdym przypadku – najbardziej nasłonecznione będą sypialnie i pokój dzienny, a dzięki temu ciepło może zakumulować się w masywnych elementach budynku, czyli płycie podłogowej i wewnętrznych ścianach konstrukcyjnych, i stopniowo oddawać je w nocy do pomieszczeń.