PROMOCJA
ULUBIONE

Stolarka okienna w domach energooszczędnych

28 września 2009

Wiadomo już, że w domach energooszczędnych bardzo ważne jest zmniejszenie współczynników przenikania ciepła przez wszystkie przegrody zewnętrzne.

Pierwsze, co przychodzi nam na myśl, to odpowiednie ocieplenie ścian zewnętrznych, dachu, czy fundamentów. Jednak nie mniej istotne jest także zastosowanie odpowiedniej stolarki okiennej i drzwiowej.

W domach energooszczędnych charakterystyczne jest umieszczanie dużych przeszkleń od strony południowej, a jak najmniejszych od strony północnej. Aby zapobiegać stratom ciepła przez te duże przeszklenia, warto zastosować okna o podwyższonych parametrach termicznych.

Obecnie wymagane są okna o współczynnikach przenikania 0,9 W/m2K dla szyby. Dla domów energooszczędnych natomiast ten współczynnik powinien wynosić 0,6 W/m2K. Bardzo ważny jest jeszcze współczynnik przenikania ciepła dla ramy, który powinien wynosić 1,0 W/m2K. Warto zapytać o tą wartość producenta okien. Szeroki wachlarz różnych wariantów okien o podwyższonych parametrach znajduje się obecnie na rynki i można wybierać wród wielu wariantów.
Również okna połaciowe mają duży wpływ na bilans energetyczny. Obecnie są już dostępne na rynku okna do domów energooszczędnych, których współczynnik przenikania dla szyby wynosi nawet 0,5 W/m2K.