PROMOCJA
ULUBIONE

Rekuperacja - jak to działa?

9 marca 2015

System rekuperacji zapewnia odzysk energii/ciepła z powietrza wyciąganego z pomieszczeń, dzięki czemu raz wytworzone ciepło wykorzystane jest ponownie.

Świeże powietrze zewnętrzne zasysane jest poprzez czerpnię, następnie przechodzi przez wymiennik ciepła rekuperatora ogrzewając się w jego kanalikach od powietrza usuwanego z wnętrza budynku. Potem nawiewane jest do pomieszczeń takich jak salon, sypialnia czy gabinet.

Identyczna ilość ciepłego, wilgotnego zużytego powietrza jest usuwana z łazienek i kuchni. Powietrze zużyte, przechodząc przez wymiennik, oddaje swoje ciepło do świeżego powietrza wchodzącego z zewnątrz nie mieszając się z nim.

Cały proces przebiega bezgłośnie i z minimalnym zużyciem energii.
Zobacz schemat działania rekuperacji.

Rekuperacja - jak to działa?


Źródło: Rekuperatory.pl

Efektywny, dobrze zaprojektowany i wykonany system rekuperacji zapewnia ciągłą obecność w domu świeżego powietrza bez konieczności otwierania okien, o każdej porze roku oszczędności na ogrzewaniu (nawet do 50%)oszczędności na wydatkach inwestycyjnych, szczególnie przy pompie ciepła (budynek z rekuperacją ma dużo niższe zapotrzebowanie energetyczne) >więcej o niższym zapotrzebowaniu energetycznym budynku z rekuperacją filtrowanie powietrza nawiewanego, dzięki czemu duża część zanieczyszczeń zatrzymywana jest na filtrze więcej powodów, dla których warto mieć rekuperację.

System rekuperacji wykonuje się zamiast wentylacji grawitacyjnej, co oznacza, że w domu z rekuperacją nie buduje się już kominów wentylacyjnych. Konieczne natomiast jest pozostawienie komina spalinowego do pieca i kominka. Jeżeli w domu nie będzie kominka, a system grzewczy oparty będzie na pompie ciepła, komina nie będzie wcale.

Aktualnie uważa się, że przy obecnych technologiach budowania domów (ciepłe i szczelne ściany i okna), nie można zbudować nowoczesnego, energooszczędnego domu bez rekuperacji. W domu pasywnym rekuperacja jest obowiązkowa.


Artykuł pochodzi z: Rekuperatory.pl