PROMOCJA
ULUBIONE

Projekt indywidualny czy projekt gotowy ze zmianami

21 lutego 2019

Doradzamy czy wybrać projekt indywidualny, czy projekt gotowy ze zmianami - Biuro projektowe Lipińscy Domy

projekt gotowy Valetta 6a pasywny LDP06a

Dla kogo projekt katalogowy

Zakup projektu katalogowego powinni rozważyć inwestorzy, którzy nie planują wprowadzenia zmian lub będę one niewielkie. Duże zmiany w zakresie konstrukcji, zmiany funkcji pomieszczeń, zmiany instalacji wiążą się często z wysokimi kosztami - sięgają one niemal ceny, którą trzeba zapłacić za opracowanie dokumentacji projektu indywidualnego. Niezbyt rozległe zmiany nie będą natomiast zbyt kosztowne, co ma znaczenie w przypadku ściśle określonego budżetu na budowę domu.
Projekty gotowe doskonale sprawdzą się zwłaszcza w przypadku domów o prostej bryle. Są one bardzo przemyślane pod kątem użytkowania – wygodne i funkcjonalne. Dom wybudowany według projektu gotowego doskonale sprawdzi się w użytkowaniu przez parę lub rodzinę 2+1 czy 2+2 a nawet większą. W zależności od potrzeb, upodobań i zapisów w planie zagospodarowania, wybierać można spośród projektów gotowych domów parterowych, domów z użytkowym poddaszem,  budynków o dużej powierzchni użytkowej i tych niewielkich.
Projekty gotowe Biura Projektowego Lipińscy Domy opracowywane są z najwyższą starannością – dokumentacja jest pełna, dokładna, z wieloma rozrysowanymi detalami. Składa się z wszystkich branż: architektury, konstrukcji, części instalacyjnej: sanitarnej, elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, grzewczej. Projekt gotowy posiada przygotowaną charakterystykę energetyczną i obliczenia statyczne, które nie są obowiązkowe, ale często wymagane przez urzędy. Projekt gotowy wymaga adaptacji do konkretnej działki. Tę część opracowania wykonuje lokalny architekt adaptujący, najczęściej z terenu, na którym powstaje inwestycja.

Dla kogo projekt szyty na miarę

Zakupem projektu opracowanego na indywidualne zamówienie powinny rozważyć osoby, które chcą zamieszkać w budynku innym niż wszystkie, najczęściej dużo większym od dostępnych standardowo projektów katalogowych, o spersonalizowanej funkcji, nietypowych rozwiązaniach, specjalnych wymaganiach. Inwestorzy decydujący się na opracowanie projektu indywidualnego często proszę o uwzględnienie takich rozwiązań funkcjonalnych jak: część rekreacyjna z siłownią i sauną, pokój do bilarda, pokój kinowy, wewnętrzny basen oraz osobny gabinet czy wręcz całą część usługową z przeznaczeniem do pracy w domu. Projekt indywidualny to często też jedyne wyjście w przypadku trudnych działek: wąskich, nietypowym kształcie, o specyficznych warunkach zabudowy, pod nadzorem konserwatorskim. Koszty opracowania projektu na życzenie są znacznie wyższe niż zakup gotowej dokumentacji, natomiast taką usługę zazwyczaj wycenia się kompleksowo, ujmując opracowanie planu zagospodarowania działki i adaptację do warunków lokalnych. O ile w przypadku projektu gotowego narzucona już została konkretna technologia budowy i rozwiązania, o tyle przy projekcie indywidualnym wybór tychże należy do inwestora.

Pamiętać należy, że bez względu na to, czy wybierzemy projekt gotowy, czy zdecydujemy się na opracowanie projektu indywidualnego, ten etap jest bardzo ważny, a powodzenie całej inwestycji w dużej mierze zależy od jakości dokumentacji. Wybierzmy więc projekt opracowany przez sprawdzoną pracownię lub powierzmy zakres prac architektowi polecanemu przez innych. Najlepszą rekomendacją jest bowiem polecenie przez zadowolonych Klientów.