PROMOCJA
ULUBIONE

(Nie)zwykłe domy nowoczesne

17 stycznia 2019

Domy nowoczesne wyznaczają kierunek nowego budownictwa jednorodzinnego

projekt nowoczesnego domu Annecy - Lipińscy Domy

Inwestorzy wybierają projekty nowoczesnych domów

Obecnie na rynku projektów katalogowych można wybierać spośród tysięcy propozycji, ale coraz ważniej zaznacza się tendencja inwestorów do budowania domu nowoczesnego. Jest to budynek nie tylko nowoczesny z nazwy, ale przede wszystkim dostosowany funkcjonalnie do potrzeb współczesnych mieszkańców, dla których priorytetem jest wygoda. Dom nowoczesny to zatem dom niemal szyty na miarę, wygodny, niemal bezobsługowy, dający wiele możliwości aranżacyjnych, zbudowany według nowoczesnych technologii i materiałów, z uwzględnieniem najnowszych technologii.

Technologie w nowoczesnym domu

Już nie tylko bryła domu świadczy o tym, czy jest on nowoczesny, czy nie – choć z pewnością stanowi ważny wyznacznik nowoczesności, ale najważniejsze jest to, czego nie widać na pierwszy rzut oka. Ważny jest dobór najbardziej optymalnej w konkretnym przepadku technologii budowy (np. coraz popularniejsza technologia szkieletu drewnianego), nowoczesnych rozwiązań w zakresie konstrukcji, jak choćby robiona w fabryce więźba wiązarowa, czy zastosowanie nowoczesnych technik w zakresie ocieplenia, stolarki otworowej (np. okna trzyszybowe).

Z pozoru więc najzwyklejszy dom nowoczesny może okazać się niezwykłym domem, zaprojektowanym i wybudowanym z zastosowaniem najnowocześniejszych materiałów i technologii i naszpikowanym elektroniką wspomagającą zarządzanie budynkiem. Obecnie z poziomu własnego telefonu można kontrolować wiele funkcji, takich jak: sterowanie ogrzewaniem, światem, zarządzanie sprzętem elektronicznym i sprzętem gospodarstwa domowego, zamykaniem rolet i okien, aktywowaniem alarmu, podlewaniem ogrodu itp. Te wszystkie rozwiązania sprawiają, że dom staje się wygodny i intuicyjny w obsłudze.

Komfort nowoczesnego domu

Domy nowoczesne coraz częściej są szyte na miarę, dostosowane pod konkretnych, obecnie coraz bardziej wymagających mieszkańców. Często niepozorny z wyglądu dom kryje wiele dodatkowych funkcji, jak choćby siłownia, sauna, pokój kinowy czy wewnętrzny basen. Obecnie projektowane domy nowoczesne z reguły planowane są tak, by od frontu chronić prywatność mieszkańców. W elewacji frontowej nie ma więc dużych przeszkleń. Takie duże okna umieszcza się w elewacji ogrodowej, dzięki nim dom otwiera się na ogród a taras staje się naturalnym przedłużeniem tarasu.

Nowoczesny desing

Bryła domu nowoczesnego jest oszczędna, prosta, najczęściej na bazie prostokąta, z dachem dwuspadowym, często bez okapów, z ukrytymi rynnami. W stolarce otworowej dominują duże okna bez szprosów, coraz częściej – ze względu na znaczną powierzchnię przeszkleń – na profilach aluminiowych. Dostępne na rynku kolory ram okiennych, kolory drzwi, dachówek, tynków mineralnych pozwalają na ogromną dowolność w projektowaniu elewacji domu nowoczesnego. Nowoczesny rys nadaje budynkowi zastosowanie naturalnych, często surowych materiałów, takich jak kamień, drewno, okładziny cementowe, aluminiowe barierki.