PROMOCJA
ULUBIONE

Jakie wymiary powinna mieć działka pod budowę domu?

3 września 2014

Nie ma przepisów ściśle regulujących powierzchnię działki budowlanej, ale powinna być ona na tyle duża, by spełnić normy dotyczące minimalnych odległości budynku od jej granic. Coraz częściej jednak również  gminy ustalają minimalną powierzchnię dla działki budowlanej na swoim terenie idąc w kierunku zwiększania jej.  Ma to na celu uniknięcie zbytniego stłoczenia budynków obok siebie.

 

Najogólniej można przyjąć, że  teren budowlany powinien spełnić następujące parametry – w przypadku ściany budynku bez otworów odległość budynku od granicy działki to 3 m, natomiast gdy w ścianie zaprojektowano okna lub drzwi, odległość zwiększa się do 4m. Należy również pamiętać, że  gmina ustala nieprzekraczalną linię zabudowy, czyli minimalną odległość posadowienia budynku od frontu działki. Zazwyczaj parametr ten wynosi 5 metrów, ale ustalenia mogą obejmować także inne odległości – 4,5 a nawet 10 m. Najlepiej więc sprawdzić te zapisy w warunkach zabudowy jeszcze przed zakupem działki, bo może okazać się, że teoretycznie duży teren w praktyce będzie bardzo trudny do zabudowania, zwłaszcza, gdy są na  nim zlokalizowane słupy energetyczne, studnie, czy przebiegają jakieś sieci instalacyjne.

 

Można przyjąć, że najbezpieczniej jest poszukać terenu o szerokości przynajmniej 22m. Taka szerokość daje pewność, że bez większych problemów zmieścimy na wybranej działce przeciętnej wielkości dom. Za działkę wąską uznaje się teren o szerokości do 16m, i w przypadku jego zakupu możemy postawić budynek w odległości 1,5 m od granicy. Warto jednak pamiętać, że na pewno nie jest to komfortowe rozwiązanie i trzeba się liczyć z sąsiedztwem praktycznie za oknem. Dobrze jest zakupić teren o kształcie kwadratu lub prostokąta, bo taki obszar będzie potencjalnie .najbardziej ustawny

 

Przy zakupie działki warto również wziąć pod uwagę, że jej wymiary będą miały konsekwencje w trakcie użytkowania – zbyt dużą działkę na pewno trudniej będzie zagospodarować, a potem utrzymać w porządku. Przy zbyt małej natomiast, możemy mieć problem z dostępnym miejscem, co skutecznie wpłynie na komfort mieszkania.