PROMOCJA
ULUBIONE

Dom z charakterem – nowoczesna parterowa stodoła

14 grudnia 2018

Nowoczesna stodoła - dla kogo wygodny dom parterowy w nowoczesnym stylu?

dom parterowy Evora nowoczesna stodoła - Lipińscy Domy

Ten ostatni trend zyskał duże grono zwolenników wśród inwestorów szukających domu o prostej, ale eleganckiej bryle, nawiązującego wyglądem i stylem do oszczędnej w formie stodoły. Coraz częściej mieszkanie w domu w stylu nowoczesnej stodoły wybierają mieszkańcy ceniący kontakt z naturą, a w budowie takiego domu upatrują powrotu do korzeni.

Czym się charakteryzuje nowoczesna stodoła

Dom w stylu nowoczesnej stodoły charakteryzuje przede wszystkim prostota. Ta oszczędność formy widoczna jest zwłaszcza w bryle, zaprojektowanej na bazie wydłużonego prostokąta, przekrytego dwuspadowym dachem,  o dużych przeszkleniach, których głównym zadaniem jest doświetlenie wnętrza naturalnym, dziennym  światłem. Równie oszczędny powinien być podział wnętrza, choć oczywiście jak najbardziej przemyślany pod kątem funkcjonalności i potrzeb mieszkańców. Centrum domu stanowi zazwyczaj duży salon, nierzadko z kominkiem, połączony z kuchnią lub z aneksem kuchennym. Strefa nocna ma zazwyczaj tradycyjny układ – z własnymi sypialniami i łazienką dla domowników. Wnętrze domu w takim stylu charakteryzuje się także tym, że pomieszczenia  - a przynajmniej strefa dzienna ma wysokie sufity, często też widoczne belki stropowe – całość jest lekka, przestronna, oszczędna jeśli chodzi o elementy dekoracyjne,  w prostym, ale nie przesadnie zimnym stylu. Jeśli inwestorzy planują garaż, jest on wpisany praktycznie niewidocznie w bryłę lub realizowany jako osobny budynek, oczywiście spójny stylistycznie z budynkiem m mieszkalnym. Dom stylizowany na nowoczesną stodołę można wybudować w każdej technologii, a jej wybór zależy właściwie od upodobań inwestora, choć duży nacisk kładzie się na to, by były to materiały ekologiczne, przyjazne środowisku, gdyż coraz częściej styl nowoczesnej stodoły nie oznacza jedynie budynku, ale także pewnej filozofii wyznawanej przez gospodarzy, która polega na życiu zgodnie z naturą.  Dlatego też coraz częściej spotyka się nowoczesne stodoły wybudowane w szkielecie drewnianym. Zgodnie z trendem nowoczesnej stodoły budowane są zarówno domy parterowe, jak i z użytkowym poddaszem – choć te raczej rzadko. Częściej spotyka się takie rozwiązanie, gdzie dom jest z definicji parterowy ale z antresolą lub użytkową częścią, gdzie inwestorzy urządzają miejsce do pracy, zaciszną sypialnię czy kącik rekreacyjny.

Domy o wyglądzie nowoczesnej stodoły można łatwo dostosować do warunków zabudowy

Dom w stylu nowoczesnej stodoły można wybudować praktycznie w każdej lokalizacji, taki styl architektoniczny pasuje zarówno do działek podmiejskich jak i typowo wiejskiej okolicy.  Dosyć łatwo dostosować go także do lokalnych warunków zabudowy, gdyż na większości terenów dopuszcza się proste, często dwuokapowe  dachy dwuspadowe. Oprócz budowy domu we wspomnianym stylu od podstaw, na  podstawie projektu budowlanego, często też dokonuje się modernizacji już istniejących budynków, dostosowując je zgodnie z wymogami tego trendu. Przy wsparciu dobrego architekta taki budynek może nabrać niepowtarzalnego stylu i będzie idealny dla inwestorów ceniących niepowtarzalne rozwiązania.

Do budynku zrealizowanego według projektu domu parterowego w stylu nowoczesnej stodoły pasuje ogród w oszczędnym stylu, a z całością doskonale współgrać będzie surowe ogrodzenie. Jeśli  zagospodarowanie terenu będzie  spójne z budynkiem, całość nabierze niepowtarzalnego stylu.