PROMOCJA
ULUBIONE

Dom nowoczesny to nie tylko wygląd

17 stycznia 2019

Domy nowoczesne wyróżniają się nie tylko wyglądem, ale również nowoczesnym technologiami i energooszczędnością

projekt nowoczesnego domu Mindelo - Lipińscy Domy

Dom nowoczesny to styl życia

Oczywiście pierwsze, co przychodzi na myśl, to nowoczesna bryła. Obecnie takich nowoczesnych w formie budynków buduje się coraz więcej, a proste, oszczędne w formie domy, z bezokapowym dwuspadowym bądź płaskim dachem, o stonowanych, bliskich naturze kolorach wybierane są coraz częściej przez świadomych inwestorów. Dom nowoczesny to przede wszystkim pewien styl życia ukierunkowany na mieszkanie w miejscu komfortowym, bezobsługowym, w doskonale doświetlonych naturalnym światłem, często wysokich wnętrzach. Nowoczesność nie zawsze musi oznaczać surowość w wyglądzie czy wystroju domu, bardziej chodzi o zapewnienie wygody mieszkańcom. W tym celu stosuje się liczne rozwiązania, które sprawiają, że dom staje się niemal bezobsługowy.

Ogrzewanie nowoczesnego domu

Podstawową kwestią jest wybór bezobsługowego ogrzewania. Nikt już dzisiaj nie wyobraża sobie wygodnego domu z kotłownią na paliwo stałe, która wymaga częstej konserwacji, wnoszenia i składowania opału i po prostu jest pomieszczeniem brudnym. Ogrzewanie gazowe to już standard w przypadku domów nowoczesnych, a coraz więcej takich domów wyposażonych jest w pompę ciepła, często w rekuperację czy instalację fotowoltaiczną. Standardem staje się także zastosowanie rozwiązań domu inteligentnego, gdzie przy pomocy telefonu i odpowiedniej aplikacji możemy sterować niemal wszystkimi instalacjami, zaczynając od ogrzewania, zamykania okien, sterowania światłem, alarmem, telewizją, klimatyzacją, zraszaczami ogrodu - na pracy pralki kończąc.

Dla kogo dom nowoczesny

Dom nowoczesny to rozwiązanie wybierane przez świadomych mieszkańców, mających wiedzę o dostępnych technologiach i rozwiązaniach, ceniących komfort. Projekt domu nowoczesnego można dostosować poprzez adaptację do niemal wszystkich warunków zabudowy. Wyjątkiem mogą być tereny objęty opieką konserwatorską, gdzie jest wprost wskazane, że zabudowa musi być bardziej tradycyjna, np. tylko z dachami z dachówki ceramicznej w kolorze czerwonym.

Jak wybrać projekt nowoczesnego domu

Wśród tysięcy dostępnych na rynku gotowych projektów domów nowoczesnych są zarówno budynki parterowe, jak i domy z użytkowym poddaszem. Możemy wybierać projekty domów o różnym metrażu, funkcjonalności, o dachu dwuspadowym, wielospadowym i coraz częściej – płaskim. Są przeznaczone zarówno dla małych rodzin, seniorów jak i rodzin z dziećmi czy rodzin wielopokoleniowych.

Dużym zainteresowaniem inwestorów cieszą się domy nawiązujące stylem do dobrze znanej z poprzednich dekad kostki, choć technologicznie i funkcjonalnie niewiele mające ze wspomnianą kostką wspólnego. Coraz częściej spotyka się bardzo udane rewitalizacje kilkudziesięcioletnich kostek, które zostały gruntownie odświeżone pod kątem funkcjonalności, ocieplenia oraz oczywiście wyglądu zewnętrznego. Projekty domów nowoczesnych z płaskim dachem cieszą się dużym uznaniem zwłaszcza wśród osób, którym zależy na maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni. Dzięki braku skosów na kondygnacji, wszystkie pomieszczenia stają się bardzo ustawne, co daje duże możliwości aranżacyjne.

Materiały do budowy domu nowoczesnego

Domy nowoczesne budowane są na różnych działkach – doskonale nadają się do tego zarówno podmiejskie działki jak i obszary wiejskie. Dzięki dużej dostępności różnych rozwiązań, bryłę domu nowoczesnego dopasować można do każdego otoczenia. Producenci materiałów budowlanych prześcigają się w promowaniu różnych artykułów z zastosowaniem do domów nowoczesnych. Inwestorzy mają ogromny wybór dachówek, w tym ostatnio bardzo modnych dachówek płaskich, tynków, okładzin, betonowych płyt elewacyjnych, blach elewacyjnych i dachowych, nowoczesnych ogrodzeń, bram wjazdowych, drzwi i okien. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza materiały pochodzenia naturalnego lub nawiązujące do natury, takie jak kamień, drewno, marmur.