Dom nowoczesny na wsi
17 stycznia 2019
Projekty domów nowoczesnych przeznaczone na tereny wiejskie powinny charakteryzować się specyficznymi elementami
Dom nowoczesny bez płaskiego dachu
W wielu miejscach na terenie Polski wymagany jest spadzisty dach, który ma nawiązywać do istniejących zabudowań wiejskich. Inwestorzy posiadający działki na terenach wiejskich często martwią się, że nie będą mogli realizować nowocześnie wyglądających domów z płaskimi dachami. Płaski dach jest marzeniem wielu inwestorów, ale dla tych którzy nie mogą budować takich domów istnieje pewien kompromis – dach spadzisty bezokapowy z ukrytymi rynnami. Jest to rozwiązanie wykorzystywane dość często w nowoczesnym budownictwie, ale mające początki w tradycyjnej zabudowie gospodarczej stodół, obór i innych budynków gospodarskich.
Styl "nowoczesnej stodoły" lekarstwem na wymagające warunki zabudowy
Połączenie dachów bez okapu z dużymi przeszkleniami, otwartą przestrzenią mieszkalną w postaci antresoli z widocznymi belkami więźby oraz łączenia wielu pomieszczeń w wielofunkcyjną strefę użytkową są typowym przykładem na powiązanie nowoczesnych i tradycyjnych rozwiązań w styl ogólnie nazywany „nowoczesną stodołą”. Jednoczesne uproszczenie bryły budynku, wykorzystywanie naturalnych materiałów jak: drewno, kamień, czy surowo wyglądający metal oraz stylizowanie na tradycyjne budownictwo wiejskie, jest typowym przykładem powrotu do korzeni w nowoczesnej formie.
Tradycja kontra nowoczesność
Wiadomo przecież, że nowoczesny dom nie może się obejść bez energooszczędnych rozwiązań oraz od bardziej zaawansowanych i przemyślanych rozwiązań instalacyjnych wykorzystujących najnowsze nowinki techniczne. Tradycyjne podejście do bryły architektonicznej nie wyklucza jednak wyposażenia domu w najnowsze technologie i stosowanie zaawansowanych rozwiązań izolacyjnych. Obecne wymagania dotyczące przenikalności cieplnej budynków wymuszają zastosowanie wielu współistniejących elementów jak: grubsza izolacja, okna o coraz lepszych parametrach cieplnych, dobrej szczelność budynków oraz stosowanie efektywnego ogrzewania, wentylowania i chłodzenia domu. Już niedługo, bo w 2021 roku zgodnie z Dyrektywą Europejską nowo budowane domy oprócz zwiększonych izolacji w wielu przypadkach będą musiały być wyposażone w instalacje korzystające z odnawialnych źródeł energii, aby spełnić przepisy dotyczące ochrony cieplnej budynków. Już obecnie widać coraz większą dbałość gmin o jakość powietrza, co przejawia się tendencją do ograniczania możliwości ogrzewania domów piecami na paliwo stałe.
Najważniejsza funkcjonalność
Jeśli chodzi o funkcję to jak wszędzie obecna jest tendencja do wydzielenia strefy prywatnej oraz tworzenia wielofunkcyjnych otwartych przestrzeni dziennych, często z otwartą kuchnią lub wydzieloną, ale dużo większą i połączoną z jadalnią czy kącikiem kominkowym. Projekt nowoczesnego domu na wieś musi też przewidzieć nieco większy niż standardowy zakres pomieszczeń pomocniczych. Jeśli garaż dostawiony jest do budynku często powiększa się jego wymiary i umieszcza się przy nim dodatkowe pomieszczenie gospodarcze, czasem pełniące funkcję kotłowni. Również strefa wejściowa powinna być większa i pozwalać na wygodną zmianę odzieży np. roboczej, czy choćby zabłoconych po spacerze kaloszy. Osobne pomieszczenie garderoby jest tu najwygodniejszym rozwiązaniem, ponieważ dzięki niemu można łatwiej utrzymać porządek. Mieszkanie na wsi rządzi się swoimi prawami, które wymagają zastosowania odpowiednich rozwiązań ułatwiających codzienne funkcjonowanie. Z pewnością duża spiżarnia jest jednym z takich elementów, gdyż sporo produktów kupuje się na zapas przy okazji dużych zakupów, a dodatkowo posiadanie własnego sadu, czy warzywnika skłania do produkcji przetworów na własny użytek, na które również trzeba przeznaczyć miejsce. Nie można też zapominać o miejscu do wypoczynku. Wiejskie działki najczęściej o większym areale mają doskonały potencjał do wydzielenia na nich stref funkcjonalnych, również wypoczynkowych jak duży taras, miejsce na ognisko, wymurowany grill, czy wędzarnia, i rekreacyjnych jak mini boisko do kosza, czy kort tenisowy, basen lub placyk zabaw dla dzieci. Te strefy powinny być jak najlepiej skomunikowane z domem i połączone albo bezpośrednio albo poprzez pomieszczenia gospodarcze z wnętrzem.
Projekt nowoczesnego domu na wieś
Niewątpliwie projektowanie domu na tereny wiejskie jest również sporym wyzwaniem i może dostarczyć wielu radości zarówno projektantowi jak i Inwestorowi. Można też skorzystać z szerokiego wyboru gotowych projektów nowoczesnych domów jednorodzinnych, np. takich jak tutaj, posiadających wszystkie cechy, które przydadzą mieszkańcom na terenach wiejskich.