PROMOCJA
ULUBIONE

Dobór kolorystyki

28 września 2009

Dobór kolorystyki dachu do elewacji jest zazwyczaj kwestią indywidualnego gustu budującego. Często bowiem się zdarza, że jednym osobom wybrana kolorystka podoba się bardziej, innym mniej. W naszych projektach staramy się pokazać różne przykłady dobrze dobranej kolorystyki, więc każdy może wzorować się na nich przy doborze kolorystyki do swojego domu.
Do najchętniej wybieranych kolorów dachu należą czerwone i ceglaste – tak charakterystyczne dla Polski. Wiąże się to z dostępnością materiału, jakim jest glina. Dachy takie wyglądają szlachetnie i tradycyjnie. Poza tym czerwień też ładnie komponuje się z zielenią drzew. Innym popularnym kolorem jest szary – wywodzący się z zszarzałych łupków drewnianych lub kamiennych – charakterystyczny na terenach podgórskich. Dachówka w odcieniu szarości ładnie będzie pasować do domu z wykończeniem z kamienia naturalnego. Natomiast w przypadku ścian z elementami klinkieru, wyjątkowo dobrze wygląda dachówka ciemna, grafitowa.

Jednak o tym, czy dom będzie się ładnie prezentował decyduje nie tylko kolor, ale to, czy pasuje do otoczenia, czy nie jest zbyt krzykliwy, a przede wszystkim czy pasuje do charakteru domu. Dachówka klasyczna czerwona lub ceglasta, ładnie wyglądająca na tradycyjnym wiejskim lub dworkowym domu, niekoniecznie będzie pasować do domu nowoczesnego.

W swoich propozycjach kolorystycznych proponujemy nie łączyć więcej niż trzech kolorów i dbamy o to, aby zachować jedną tonację kolorystyczną – ciepłą lub chłodną. I tak do szarości ładnie pasują chłodniejsze odcienie tynków (biały, grafitowy, błękitny, jasny róż, cytrynowy), natomiast do ceglastej czerwieni i brązów – ściany kremowe, beżowe, a czasem oliwkowe. Warto też zwrócić uwagę, że elementem, który łączy kolorystykę dachu z elewacją są np.: okapy, podbitka dachu, czy deski okapowe. Dobrze dobrane potrafią połączyć nawet pozornie nie pasujące do siebie kolory.

Jeszcze jeden istotny element ma znaczenie – staranność wykonania i dbałość o szczegóły. Jeśli dach i elewacja jest starannie wykonana, nie brakuje wykończenia koszów, okapów, rynien, itp., to nawet najzwyklejsze połączenie kolorów może dać wspaniały efekt.

więcej>>