PROMOCJA
ULUBIONE

Dlaczego warto mieć w domu ogrzewanie i wentylację w jednym systemie?

21 maja 2021

W nowych domach instalacja grzewcza jest zazwyczaj zasilana w ciepło centralnie z jednego urządzenia grzewczego. Coraz częściej – choćby po to, by nie zanieczyszczać powietrza w okolicy – jest to kocioł kondensacyjny lub pompa ciepła. Także z troski o zdrowie mieszkańców, ale i dla zmniejszenia kosztów ogrzewania, w nowych domach jest montowana wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

Dlaczego warto mieć w domu ogrzewanie i wentylację w jednym systemie?

W nowych domach instalacja grzewcza jest zazwyczaj zasilana w ciepło centralnie z jednego urządzenia grzewczego. Coraz częściej – choćby po to, by nie zanieczyszczać powietrza w okolicy – jest to kocioł kondensacyjny lub pompa ciepła. Także z troski o zdrowie mieszkańców, ale i dla zmniejszenia kosztów ogrzewania, w nowych domach jest montowana wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

Decydując się na wyposażenie domu w nowoczesną instalację grzewczą i wentylacyjną, warto zadbać o to, by współpracowały one ze sobą. Tylko wtedy będą bowiem w stanie zapewnić mieszkańcom największy komfort najniższym kosztem. Dlatego też ich pracą powinno zarządzać jedno urządzenie sterujące.

By wspólne sterowanie było możliwe, warto wybrać produkty jednego producenta, w którego ofercie są nie tylko najwyższej klasy urządzenia grzewcze i wentylacyjne, ale i nowoczesne regulatory, które w sposób optymalny są w stanie zarządzać obiema tymi instalacjami.

Tylko wtedy komfortowe ogrzewanie domu (a przy zastosowaniu pompy ciepła – także jego chłodzenie latem) i przygotowanie w nim ciepłej wody oraz optymalna wymiana powietrza będą zapewnione najniższym kosztem.

Ważne też, że to wszystko odbywać się będzie praktycznie bez żadnej ingerencji domowników. Ich zadaniem będzie jedynie określenie swoich preferencji, dotyczących na przykład temperatury w pomieszczeniach w różnych porach dnia i nocy, które zresztą w każdej chwili będą mogli zmienić, nawet będąc poza domem.

Systemowe rozwiazania marki Vaillant

Takie właśnie systemowe rozwiązania grzewcze i wentylacyjne ma w swojej ofercie marka VAILLANT.

Gdy na działce jest dostęp do sieci gazowej, to do ogrzewania domu i przygotowywania w nim ciepłej wody można wybrać na przykład wiszący, dwufunkcyjny kocioł kondensacyjny ecoTEC plus VCW (Fot. 1) lub model stojący typu compact z zasobnikiem ładowanym warstwowo ecoCOMPACT/4 (Fot. 2). Ważne, że oba te kotły spełniają wymagania programu CZYSTE POWIETRZE.

Fot. 1 – Wiszący, dwufunkcyjny gazowy kocioł kondensacyjny ecoTEC plus VCW

Fot. 1. Vaillant – Wiszący, dwufunkcyjny gazowy kocioł kondensacyjny ecoTEC plus VCW
Fot. 2 – Stojący kocioł kondensacyjny ecoCOMPACT/4 z zasobnikiem warstwowym

Fot. 2. Vaillant – Stojący kocioł kondensacyjny ecoCOMPACT/4 z zasobnikiem warstwowym

Można też wybrać urządzenia grzewcze, które nie tylko w znacznym stopniu są zasilane ze źródeł odnawialnych, ale też mogą być wykorzystywane do chłodzenia domu podczas upalnego lata. Może to być na przykład pompa ciepła flexoTHERM exclusive (Fot. 3), która jest przystosowana do czerpania energii zarówno z gruntu, jak i wody lub powietrza. Dobrym wyborem będzie też bardzo cicha i oszczędna powietrzna pompa ciepła aroTHERM Split (Fot. 4), która jest już w standardzie przygotowana do zasilania prądem z ogniw fotowoltaicznych.

Fot. 3 – Pompa ciepła flexoTHERM exclusive może czerpać energię odnawialną z gruntu, wody lub powietrza

Fot. 3. Vaillant – Pompa ciepła flexoTHERM exclusive może czerpać energię odnawialną z gruntu, wody lub powietrza
Fot. 4 – Powietrzna pompa ciepła aroTHERM Split jest jednym z najcichszych tego typu urządzeń na rynku

Fot. 4. Vaillant – Powietrzna pompa ciepła aroTHERM Split jest jednym z najcichszych tego typu urządzeń na rynku

Jest to o tyle istotne, że właśnie osoby, które zdecydowały się na pompy ciepła, powinny pomyśleć o instalacji w swoim domu systemu fotowoltaicznego auroPOWER (Fot. 5), który w znacznym stopniu zmniejszy ich rachunki za prąd.

Ważnym elementem instalacyjnego wyposażenia nowoczesnego budynku jest oczywiście system wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła recoVAIR VAR (Fot. 6). Zapewni on mieszkańcom nie tylko komfortowe warunki do życia, ale też – dzięki rekuperacji – obniży ich rachunki za ogrzewanie domu.

Fot. 5 – Dzięki systemowi fotowoltaicznemu auroPOWER można w bardzo dużym stopniu obniżyć swoje rachunki za prąd

Fot. 5. Vaillant – Dzięki systemowi fotowoltaicznemu auroPOWER można w bardzo dużym stopniu obniżyć swoje rachunki za prąd
Fot. 6 – System wentylacji mechanicznej recoVAIR VAR to gwarancja świeżego i czystego powietrza w domu przez cały rok

Fot. 6. Vaillant – System wentylacji mechanicznej recoVAIR VAR to gwarancja świeżego i czystego powietrza w domu przez cały rok

Elementem sterującym doowymi instalacjami jest bardzo prosty w obsłudze systemowy regulator multiMATIC VRC 700 (Fot. 7), który w sposób ekonomiczny zarządza jednocześnie pracą ogrzewania i wentylacji domu. Dzięki bezpłatnej aplikacji internetowej dla urządzeń mobilnych, można przy jego pomocy sterować ogrzewaniem i wentylacją z dowolnego miejsca na Ziemi, używając do tego celu smartfona (Fot. 8) lub tabletu.

Fot. 7 – Intuicyjny, systemowy regulator multiMATIC VRC 700 w sposób optymalny zarządza zarówno ogrzewaniem, jak i wentylacją

Fot. 7. Vaillant – Intuicyjny, systemowy regulator multiMATIC VRC 700 w sposób optymalny zarządza zarówno ogrzewaniem, jak i wentylacją
Fot. 8 – Dzięki systemowemu regulatorowi multiMATIC VRC 700 można sterować instalacją grzewczą i wentylacyjną także będąc poza domem

Fot. 8. Vaillant – Dzięki systemowemu regulatorowi multiMATIC VRC 700 można sterować instalacją grzewczą i wentylacyjną także będąc poza domem

Systemowi instalatorzy marki VAILLANT

Zaletą korzystania z produktów jednej marki jest też to, że ich montażem będzie się zajmowała jedna ekipa. Marka VAILLANT ma bowiem własnych certyfikowanych instalatorów systemowych (Fot. 9), którzy zostali przez nią odpowiednio przeszkoleni.

Fot. 9 – Budowa dom z certyfikowanym instalatorem systemowym to gwarancja, że zarówno instalacja grzewcza, jak i wentylacyjna będą ze sobą współpracowały i działały optymalnie

Fot. 9. Vaillant– Budowa dom z certyfikowanym instalatorem systemowym to gwarancja, że zarówno instalacja grzewcza, jak i wentylacyjna będą ze sobą współpracowały i działały optymalnie

Gdy obie instalacje - grzewcza i wentylacyjna - zostaną wykonane przez jedną ekipę, to mamy pewność, że będą one ze sobą zgodnie współpracować,  zwłaszcza że ich pracą będzie zarządzać wspólny regulator systemowy.

Ważne też, że autoryzowani przez markę Vaillant instalatorzy mogą w każdej chwili – online – skorzystać z pomocy firmowych doradców technicznych. Dotyczy to zarówno kwestii projektowych, jak i wykonawczych.