PROMOCJA
ULUBIONE

Bliskie sąsiedztwo

28 września 2009

Decydując się na budowę własnego domu warto poświęcić więcej uwagi na wybór działki, na której nasz dom powstanie. Ponieważ na kształt i wygląd domu możemy mieć znaczący wpływ, to na widok z okna, czy sąsiedztwo już zdecydowanie mniejszy. Kiedy jednak jesteśmy właścicielem działki o ograniczonych możliwościach, trzeba dobrać odpowiedni do niej projekt domu.

W przypadku, jeżeli na sąsiedniej działce znajduje się blisko usytuowany budynek można wybrać taki projekt, który zapewni nam niezbędną intymność, a jednocześnie nie zablokuje w ten sposób naszym sąsiadom widoku. W niektórych przypadkach takie bliskie sąsiedztwo ma swoje plusy, ponieważ przepisy zezwalają na zmniejszenie minimalnej odległości 3m naszego domu od granicy działki do 1,5 m, jeżeli dom sąsiada znajduje się na granicy działki. Jeżeli mamy wąską działkę, takie odstępstwo może znacznie poszerzyć wybór projektów.

Doskonałym przykładem domu, który idealnie odsłania nas od sąsiada jest projekt domu Predazzo (LMP 122). Jeżeli usytuujemy go garażem od strony sąsiada, to wszystkie pokoje będą miały okna na przeciwległą stronę. Jednocześnie za domem powstaje dość duża przestrzeń tworząca jak gdyby atrium. Unikamy w ten sposób wytworzenia wąskiego korytarza pomiędzy domami, wyglądającego nieestetycznie i niefunkcjonalnie. Nasze atrium można ładnie zagospodarować tworząc mini – ogródek, który dzięki nasadzeniom wzdłuż granicy sąsiada będzie także nieco osłonięty.