PROMOCJA
ULUBIONE

Błędy w budownictwie energooszczędnym

28 września 2009

Błędy, jakie mogą wystąpić przy budowie domu energooszczędnego nie różnią się zbytnio od tych, najczęściej popełnianych przy budowie domu zwykłego. Zaliczyć do nich głównie można: niestaranność i tendencje do upraszczania i omijania niektórych elementów zawartych w projekcie.

Natomiast, o ile w przypadku domów standardowych takie błędy są zwykle lekceważone i maskowane, a ich skutki wychodzą na światło dzienne często po wielu latach, to w przypadku domów energooszczędnych takie lekceważenie, przede wszystkim przy wykonywaniu izolacji termicznej, może skutkować zniweczeniem wysiłków i pieniędzy włożonych w dobry projekt i najlepsze materiały, które miały w efekcie dać dom energooszczędny. Dlatego warto poświęcić trochę uwagi na zdobycie choć podstawowych informacji o domach energooszczędnych. Nasze biuro projektowe chętnie udziela wszelkich informacji na ten temat i pomaga przy wyborze energooszczędnych rozwiązań, np.: podczas Akademii Energooszczędności.

Często np.: musimy uświadamiać inwestorów, że przy zastosowaniu wentylacji mechanicznej, która jest konieczna w przypadku domów energooszczędnych, nie stosuje się dodatkowej wentylacji grawitacyjnej „na wszelki wypadek”. Innym zwracamy uwagę, że przy wyborze dobrych okien trzeba pytać producenta nie tylko o współczynnik przenikania ciepła przez szybę, ale także ramę, co często jest pomijane, a ma istotne znaczenie.

Reasumując – jeżeli wykonawca realizuje dom zgodnie z projektem i wykonuje swoją pracę starannie i rzetelnie, to można być pewnym dobrego wyniku w postaci domu energooszczędnego. Po to właśnie robimy starannie przemyślane projekty, żeby wykonawca miał gotowy przepis na ciepły dom.


więcej>>