PROMOCJA
ULUBIONE

Bariera przed jesienno-zimowym smogiem - system wentylacji Schüco VentoLife

12 września 2017

Sezon grzewczy zbliża się dużymi krokami, a wraz z nim powróci problem smogu w wielu polskich miastach. Przed kontaktem z niebezpiecznymi substancjami możemy chronić się na przykład w zaciszu własnego domu, stosując zintegrowany z oknem system uzdatniania powietrza Schüco VentoLife.

Bariera przed jesienno-zimowym smogiem - system wentylacji Schüco VentoLife

Zakłada się, że sezon grzewczy w Polsce rozpoczyna się w praktyce we wrześniu, a kończy w kwietniu, gdy temperatury na zewnątrz pozwalają na utrzymanie w pomieszczeniach mieszkalnych zgodnej z warunkami technicznymi temperatury 20°C i 24°C w łazienkach. W praktyce jednak jego długość może być różna w zależności od regionu klimatycznego i może trwać nawet przez większość roku. Już nieodłącznie towarzyszy mu zjawisko smogu, które wynika ze stosowania przestarzałych systemów grzewczych i słabej jakości paliw. Jak pokazały zeszłoroczne pomiary w szeregu polskich miejscowości, wysokie stężenie pyłu zawieszonego PM10 nie jest tylko problemem dużych miejskich aglomeracji, ale także niewielkich miejscowości. Gdzie więc można ukryć się przed rakotwórczymi substancjami? Najlepiej w budynku wyposażonym w efektywny system oczyszczania powietrza.

FOT.1 Schüco. Okno z systemem Schüco VentoLife. 

Okno jak filtr powietrza

Montaż klimatyzacji w budynku może okazać się bardzo kosztowny i problematyczny, dlatego marka Schüco proponuje nowatorski system wentylacji i filtracji w jednym Schüco VentoLife, który jest integrowany z oknem lub fasadą aluminiową. Umieszczone w subtelnej, wąskiej obudowie dyskretne rozwiązanie cechuje się wyjątkową wydajnością do 60m3/h i dokładnością oczyszczania powietrza na poziomie ƞ>99,5%, co oznacza że nawet przy dużym smogu wyłapuje ponad 99,5% zanieczyszczeń włącznie z bardzo małymi cząsteczkami pyłu o wielkości zaledwie 1 µm. Certyfikowana przez niemiecki Instytut TÜV wysoko efektywna technologia Multiple Air Filter System dba o zdrowie użytkowników budynku nie tylko w miesiącach jesiennych i zimowych. W okresie od wiosny do jesieni chroni alergików przed kontaktem z pyłkami roślin. Wielowarstwowy filtr zatrzymuje ponadto zapachy, bakterie i szkodliwe lotne związki organiczne, utrzymując zdrowy mikroklimat przez cały rok. W odróżnieniu od tradycyjnych rozwiązań, system Schüco VentoLife jest bezobsługowy, bardzo intuicyjny i ekonomiczny w eksploatacji. Współpracując z systemem czujników, regularnie sprawdza parametry powietrza, a w razie potrzeby odprowadza zużyte powietrze z pomieszczenia i filtruje strumień powietrza napływającego z zewnątrz. Za dostarczanie niezbędnej ilości świeżego powietrza odpowiada pracujący w trybie automatycznym zawór „powietrze zewnętrzne / obieg zamknięty”, który przy ekstremalnych warunkach zamyka dopływ powietrza. System pracujący w trybie obiegu zamkniętego nadal działa na tyle efektywnie, że nie ma potrzeby stosowania dodatkowych urządzeń oczyszczających powietrze, które zajmują miejsce i są zazwyczaj mało atrakcyjne wizualnie.

FOT.2 Schüco. System wentylacji i filtracji Schüco VentoLife – wersja zlicowana od zewnątrz

Niewidoczne „płuca budynku”

Tradycyjne rozwiązania klimatyzacji często wiążą się z ingerencją w strukturę budynku, co podraża koszty montażu i wydłuża czas inwestycji. System wentylacji i filtracji Schüco VentoLife został zaprojektowany w taki sposób, by wywierać w jak najmniejszym stopniu wpływ na estetykę czy parametry przegród budowlanych. W zależności od indywidualnego projektu można dobrać długość obudowy, która jest integrowana z oknem z serii AWS czy fasadą FWS w orientacji pionowej lub poziomej, a także w wersji zlicowanej od zewnątrz lub od wewnątrz. W ten sposób nie tylko pozwala na oszczędność miejsca, które można wykorzystać w inny sposób, lecz również zapewnia minimalistyczny, spójny z aranżacją wnętrza design. Obudowa w postaci skrzynki jest jednocześnie bardzo szczelna, dzięki czemu zapobiega infiltracji powietrza czy wody opadowej. Jedynym zwracającym uwagę elementem systemu we wnętrzu jest elegancki wyświetlacz LED, który informuje o stanie powietrza, sygnalizuje status urządzenia czy potrzebę wymiany filtra. Rozwiązanie nie zmienia wyglądu budynku także od zewnątrz. Zamiast dużych krat wentylacyjnych jako wylot powietrza stosuje się dyskretne szczeliny, które wtapiają się niezauważalnie w estetykę elewacji. Za swoją innowacyjność i wysokie walory estetyczne system Schüco VentoLife został wyróżniony prestiżową nagrodą Red Dot Award Winner 2017.

FOT.3 Schüco. Wielowarstwowy filtr można wymienić samodzielnie, bez pomocy fachowca