Miłosz Lipiński
Dr inż. architekt. Założyciel i główny projektant Biura Projektowego M.&L. Lipińscy, Lipińscy Domy, ur. 12.08.1965 we Wrocławiu, zm. 11.10.2017 na Sao Nicolau, archipelag Cabo Verde.
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej (dyplom z wyróżnieniem) 1989, doktorat 1996, uprawnienia projektowe i budowlane 1993 r. Odbywał praktyki i pracował w „Beau Plan Inginiering” (Nantes, Francja), Biurze Projektowym Jess Haus (Elmshorn Niemcy). Po studiach pracował jako asystent w Zakładzie Budownictwa Wydziału Architektury, Politechniki Wrocławskiej. Członek DOIA od początku jej powstania.
W 1992 r. wraz z żoną Ludwiką Juchniewicz-Lipińską założył własną praktykę architektoniczną, w której przez 25 lat był motorem napędowym i inicjatorem wszelkich działań. Swoją firmę budował w oparciu o fundamenty z wiedzy, wzajemnego szacunku, zaufania, odpowiedzialności, przyjaźni i rzetelnego podejścia do pracy.
Był wybitnym architektem, realizatorem niezliczonej ilości ludzkich marzeń o funkcjonalnych, energooszczędnych i pięknych domach. Współtworzył autorską kolekcję projektów domów jednorodzinnych i zespołów mieszkaniowych, realizowanych na terenie całej Polski i w Europie. Był tytanem pracy oraz wielkim popularyzator architektury energooszczędnej i pasywnej.
Już Jego dzieciństwo przepełnione było ekologicznym i nowatorskim spojrzeniem na architekturę mieszkaniową. Dom rodzinny w kształcie igloo zaprojektowany i wzniesiony własnymi rękami przez Jego tatę, architekta profesora Witolda Lipińskiego, jest do dzisiaj w Polsce prawdopodobnie tak samo znany jak dom nad wodospadem Franka Lloyda Wrighta w USA.
Miłosz Lipiński w trakcie swojej zawodowej kariery stał się mistrzem energooszczędnych i nowoczesnych rozwiązań, z niebywałym wyczuciem konstrukcyjnym. Wielki znawca rozwiązań budowlanych i energooszczędności. Wielokrotnie zapraszany na konferencje naukowe, audycje radiowe i telewizyjne, jako specjalista energooszczędności i energooszczędnych architektonicznych rozwiązań. W projektach umiał doskonale operować przestrzenią i formą w oparciu o głęboką wiedzę merytoryczną i zmysł piękna. U podstaw jego zawodowego podejścia była zasada, że architektura ma obowiązek wobec prawdziwego świata i prawdziwych ludzi. Dzielił się swoją wiedzę, organizując konferencje energooszczędności i rozwiązując z pasją i zaangażowaniem zagadnienia technologiczne w realizacjach zespołów mieszkaniowych i domów jednorodzinnych energooszczędnych i pasywnych.
W 2007 opracował i zrealizował pierwszy certyfikowany dom pasywny w Polsce (certyfikat instytutu budynków pasywnych z Darmstadt).
Współpracował z Akademią Górniczo Hutniczą w Krakowie i Politechniką Poznańską, prowadząc seminaria poświęcone zagadnieniom poszanowania energii w budownictwie. Jest autorem i współautorem licznych publikacji propagujących nowoczesne energooszczędne budownictwo.
W trakcie swojej kariery zawsze był blisko ludzi i ich potrzeb. Opracował projekt domu jednorodzinnego Eco–kostka, który w 2016 roku otrzymał II nagroda w Ogólnopolskim konkurs architektonicznym „Dom dostępny na rok 2021- odpowiadający nowym czasom i nowym potrzebom inwestorów”.
Laureat Polskiej Nagrody Innowacyjności (2015).
Pasjonat architektury, żeglarstwa, lotnictwa, narciarstwa.
Kochał życie, był dobrym, mądrym, spełnionym a przede wszystkim do samego końca szczęśliwym człowiekiem. Odszedł tak niebanalnie jak żył, w trakcie rejsu po wyspach Zielonego Przylądka, pełen zawodowych i osobistych planów na przyszłość.
Nasz Wielki Kapitanie, Twój statek wciąż płynie, a Ty obserwuj nas ze swojej łodzi.