Domy z kotłownią na paliwo stałe – wciąż popularne


 

Nasi architekci odpowiedzą na twoje pytania

  • 71 354 59 49
  • oraz:
  • 883 909 409
  • PON-PT 8:30-16:30
  • biuro@­lipinscy.pl
  • kontakt
 

Na działce bez dostępu do gazu – wybuduj dom z kotłownią na paliwo stałe

3 kwietnia 2019

W Polsce wciąż jeszcze wiele terenów pozostaje bez dostępu do sieci gazowej. Już na etapie projektu warto wziąć pod uwagę specyfikę uzbrojenia działki, na której ma stanąć dom. W sytuacji, gdy nie ma dostępu do gazu, inwestorzy mają możliwość skorzystania z kilku alternatywnych sposobów ogrzania budynku, przy czym nadal najbardziej popularne jest ogrzewanie paliwem stałym typu: ekogroszek, biomasa, węgiel lub pelet. 

projekt domu parterowego Ajaccio dcb73 Lipińscy Domy


Dla Inwestorów planujących takie rozwiązanie przygotowaliśmy kolekcję https://lipinscy.pl/projekty-domow-z-kotlownia-na-paliwo-stale, gdzie jako alternatywne rozwiązanie można zastosować co. z kotłem tradycyjnym.
Przy tego typu rozwiązaniu istotną sprawą jest zaplanowanie dużej kotłowni, której wymiary spełniają standardy tego typu pomieszczenia. Jest oczywiście wiele innych typów ogrzewania, jak: pompy ciepła, ogrzewanie fotowoltaiczne połączone z elektrycznym, wspomagająco także ogrzewanie kominowe. Są to często systemy droższe od ogrzewania paliwem stałym, stąd kotły na paliwo stałe cieszą się powodzeniem wśród inwestorów, którzy muszą się zmieścić w określonym budżecie. Duża kotłownia, wyposażona w nowoczesny piec, może być używana również w celach gospodarczych, jako dodatkowa przestrzeń do przechowywania. Dobór pieca o odpowiednich parametrach grzewczych leży po stronie instalatora, który musi uwzględnić liczbę mieszkańców, ich potrzeby bytowe oraz metraż, który trzeba ogrzać. Pod tym kątem dobiera się też liczbę i moc grzejników. Dodatkowo pomieszczeni takiej kotłowni musi być na tyle duże, by zapewnić wymaganą przez warunki techniczne kubaturę i przez producenta danego urządzenia odległości od ścian aby była możliwość obsługi, konserwacji czy ewentualnej naprawy pieca.