System grzewczy w domu energooszczędnym


 

Nasi architekci odpowiedzą na twoje pytania

  • 71 354 59 49
  • oraz:
  • 883 909 409
  • PON-PT 8:30-16:30
  • biuro@­lipinscy.pl
  • kontakt
 

Czym kierować się przy doborze ogrzewania w domu energooszczędnym?

15 maja 2019

O domu energooszczędnym można mówić wówczas, gdy jego zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania i wentylacji nie przekracza 60 kWh/mkw/rok. Czerpiemy w tym względzie ze wzorów niemieckich, gdyż w polskim prawie budynek energooszczędny nie jest zdefiniowany.

Przy niskim zapotrzebowaniu domu na ciepło należy rozważnie dobierać systemy grzewcze, ponieważ ich moc nie musi być duża, co znacząco wpływa na obniżenie ceny. Z drugiej strony mała ilość potrzebnych do ogrzania kilowatów znacząco niweluje różnice w kosztach ogrzewania. Można więc przyjąć że najdogodniejszym inwestycyjnie jest jak najtańszy w realizacji system grzewczy, inwestując bowiem w nowoczesne, ale drogie rozwiązania, narażamy się na to, że tak duży wydatek nigdy nam się nie zwróci.
Dla domów energooszczędnych wychodzi więc na plan pierwszy sposób ogrzewania wody użytkowej, który przy wieloosobowej rodzinie może przewyższyć kosztem eksploatacji ogrzewanie domu.

Planując system grzewczy trzeba więc wybrać takie rozwiązanie, które uwzględni zarówno zapotrzebowanie domu na ciepło jak i ilość osób korzystających z ciepłej wody.

projekt domu Rockville dcb121 biura Lipińscy Domy

Zobacz jakie rozwiązania dostępne są w kolekcji projektów Lipińscy domy energooszczędne

Statystycznemu Polakowi budującemu dom energooszczędny nie jest łatwo sfinansować inwestycję. Najdogodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z dopłat do nowoczesnych systemów grzewczych, czy ekologicznych systemów korzystających z odnawialnych źródeł energii tzw. OZE.

Obecnie w 2019 roku funkcjonuje jeden rządowy program „Czyste powietrze”, w którym inwestorzy mogą uzyskać zwrot nawet do 90% kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Z pomocą indywidualnym inwestorom przychodzą też samorządy gminne, pozyskujące środki z różnych źródeł jak Unia Europejska, programy rozwoju regionalnego, programy grantowe na dofinansowanie instalacji OZE, głównie instalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła, które stosunkowo łatwo zainstalować w każdym gospodarstwie domowym.