bezpłatny katalog z projektami domów Domy Gotowe nr 24

Nasi architekci odpowiedzą na twoje pytania

 • 71 354 59 49
 • oraz:
 • 883 909 409
 

dr inż. architekt Ludwika Juchniewicz-Lipińska

dr inż. architekt Ludwika Juchniewicz-Lipińska

Ludwika Juchniewicz-Lipińska, architekt, wraz z Miłoszem Lipińskim prowadzi od 1995 roku Biuro Projektowe M.&L. Lipińscy, Lipińscy Domy z siedzibą we Wrocławiu.

 

Doświadczenie zawodowe:

W 1989 ukończyła Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej. W trakcie studiów odbywała praktyki zawodowe w biurach projektowych Zinsmeister + Scheffler (Stuttgart, Niemcy) oraz Cubiertas y Mzov S.A. (Walencja, Hiszpania). W latach 1990-2006 pracowała na Politechnice Wrocławskiej w Katedrze Projektowania Architektury Mieszkaniowej Wydziału Architektury, do 1996 roku jako asystent, a następnie, po obronie doktoratu w 1997 roku, na stanowisku adiunkta. Za pracę doktorską otrzymała nagrodę Rektora Politechniki Wrocławskiej. Obecnie w ramach działalności Biura Projektowego Lipińscy, zajmuje się projektowaniem domów jednorodzinnych standardowych i energooszczędnych, pasywnych, realizowanych na terenie całej Polski oraz propagowaniem budownictwa energooszczędnego i pasywnego. Posiada uprawnienia budowlane do projektowania bez ograniczeń. Jest członkiem Dolnośląskiej Izby Architektów.

 

Edukacja energetyczna:

Opracowała wraz z mężem innowacyjny projekt domu pasywnego oraz wzorzec technologii budynków energooszczędnych i ekonomicznych. Projekty te są przedmiotem naukowych opracowań, są również wykorzystywane jako materiał badawczy prac dyplomowych i magisterskich z wielu dziedzin. Jest pomysłodawcą i organizatorem cyklu wykładów poświęconych tematyce oszczędzania energii i kształtowania energooszczędnej architektury mieszkaniowej: I Akademia Energooszczędności 2007, II Akademia Energooszczędność 2008, III Akademia Energooszczędności 2009. W ostatnich latach wygłosiła wykłady z zakresu architektury energooszczędnej i pasywnej na Politechnice Wrocławskiej, Politechnice Poznańskiej i AGH w Krakowie oraz na konferencjach i seminariach organizowanych przez instytucje propagujące budownictwo energooszczędne. Współorganizator Dni Otwartych w domu pasywnym w Smolcu, w ramach corocznych Międzynarodowych Dni Domów Pasywnych.

 

Projekty:

Autorka projektów domów jednorodzinnych, w tym projekt oraz realizacja jednorodzinnego domu pasywnego w Smolcu k/Wrocławia wg autorskiej technologii. Dom ten, jako pierwszy w Polsce, uzyskał certyfikat Instytutu Budynków Pasywnych w Darmstadt, twórcy idei pasywności. Certyfikat został wręczony na Międzynarodowej Konferencji Budynków Pasywnych w Bregenz 2008, gdzie został uznany przez specjalistów za pierwszy pasywny obiekt w Europie Środkowowschodniej. Domy jednorodzinne i małe zespoły mieszkaniowe, realizowane na terenie całego kraju przez inwestorów indywidualnych i deweloperów.

 

Publikacje:

 • Z cyklu: Alternatywne rozwiązania zabudowy jednorodzinnej w świecie:
  Duńskie ciepłe domy: Ciepłe Domy 1(1) 1999, Domy pasywne w Niemczech: Ciepłe Domy 1(5) 2001, Słoneczne ciepłe domy: Cieple Domy 2(4) 2000
 • Dom pasywny w warunkach polskich, Czysta energia 4/66/2007
 • Pasywność potwierdzona certyfikatem: Builder 12/2007
 • The first certified passive house in Poland: Architectus 2(24)2008, Wydawnictwo Politechniki Wrocławskiej
 • Dom pasywny doświadczenia z użytkowania: Doradca Energetyczny 10/2009
 • Dom pasywny - energooszczędność w praktyce: Habitaty Pro-eko-logiczne, Wydawnictwo Politechniki Wrocławskiej, 2010
 • Zielone światło dla budownictwa pasywnego: Doradca Energetyczny 1/2010