PROMOCJA
ULUBIONE

Ile może kosztować montaż powietrznej pompy ciepła?

17 lutego 2020

Powietrzna pompa ciepła jest coraz częściej wykorzystywana do centralnego ogrzewania domów jednorodzinnych i przygotowywania w nich ciepłej wody. Dotyczy to zarówno budynków nowo budowanych, jak i poddawanych termomodernizacji. Co ciekawe, czasem na montaż powietrznej pompy ciepła decydują się także inwestorzy, których domy mają dostęp do sieci gazowej.

Powietrzna pompa ciepła jest zimą z pewnością mniej sprawna niż gruntowa, ale za to jest ona od niej tańsza inwestycyjnie. Nie wymaga bowiem wykonywania kosztownych poziomych lub pionowych kolektorów, którymi pompa gruntowa czerpie energię odnawialną z powierzchniowych lub głębiej położonych warstw gruntu.

Źródłem energii dla powietrznej pompy ciepła (Fot. 1) jest otaczające dom powietrze. Nic zatem dziwnego, że jej sprawność zależy od jego temperatury – zimą jest więc stosunkowo niska, ale za to podczas upalnego lata – wysoka. A ponieważ Polska – zwłaszcza ostatnio – nie należy do zimnych rejonów Ziemi, więc średnioroczna sprawność powietrznych pomp ciepła jest w naszych warunkach klimatycznych stosunkowo wysoka.

komfortowa powietrzna pompa ciepła do każdego domu

Vaillant. Fot. 1 – Za pomocą powietrznej pompy ciepła można ekonomicznie i skutecznie ogrzać dom oraz zapewnić jego mieszkańcom komfortowe ilości ciepłej wody

POMPA W DOMU NISKOENERGETYCZNYM

Pompę ciepła, nie tylko powietrzną, powinno się instalować w domu, który jest dobrze izolowany pod względem termicznym. Warto też, żeby był on wyposażony w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania takiego domu jest niewielkie, co pozwala na dobór pompy ciepła o mniejszej mocy oraz obniża koszty jej eksploatacji.

Z dobrą izolacyjnością termiczną nie ma problemu w domach nowo budowanych, ponieważ obowiązujące wymagania w tym zakresie są już teraz na bardzo wysokim poziomie. Gorzej jest z domami wybudowanymi kilkadziesiąt, a nawet kilkanaście lat temu. Decydując się na zamontowanie w nich pompy ciepła, powinniśmy najpierw poddać je termomodernizacji.

Warto o to zadbać tym bardziej, że budynek o dobrych parametrach energetycznych stanowi najlepszą gwarancję niskich wydatków na jego ogrzewanie. I to przez całe lata.

DOBÓR MOCY POMPY CIEPŁA

Ceny pomp ciepła rosną wraz ich mocą. Dzieje się tak dlatego, że w pompach, które w tej samej jednostce czasu mają dostarczać więcej ciepła, musi być sprężarka o wyższej mocy oraz wymiennik ciepła o większej powierzchni, a czasem także dodatkowy wentylator i inne elementy. To właśnie z tego powodu koszt ich zakupu jest wyższy niż pomp o mniejszej mocy, a różnice w cenie mogą dochodzić nawet do 5-7 tysięcy zł.

Dlatego moc instalowanej pompy ciepła powinna być jedynie taka, by była ona w stanie ogrzać dom podczas bardzo chłodnej zimy. Taka pompa bez problemów poradzi sobie też z przygotowaniem dla domowników komfortowych ilości ciepłej wody. Wystarczy tylko, jeśli pojemność zasobnika na nią będzie dostosowana do liczby domowników i ich nawyków higienicznych, a także do liczby łazienek i ich wyposażenia.

Dobranie pompy o mocy większej niż zapotrzebowanie budynku na ciepło do ogrzewania (na przykład 10 kW zamiast 7 kW), będzie niepotrzebnym zwiększeniem kosztów inwestycyjnych. Nie jest to również korzystne pod względem energetycznym.

Wprawdzie mocniejsza pompa dobrze sobie poradzi z ogrzaniem domu podczas kilku naprawdę mroźnych nocy, ale gdy zrobi się cieplej, może mieć problemy z dopasowaniem mocy do zmniejszonego zapotrzebowania na ciepło. W efekcie cykle pracy sprężarki będą krótkie, co zwiększy koszty eksploatacji pompy i może być powodem skrócenia jej żywotności.

Także wybór zbyt małej pompy - w imię fałszywie pojętych oszczędności - nie jest dobrym rozwiązaniem. Nie tylko bowiem nie zapewni ona komfortu cieplnego domownikom podczas mroźnej zimy, ale także - pracując przez dłuższy czas na z pełną mocą - będzie się szybciej zużywać, a koszty jej eksploatacji będą większe.

KOSZT MONTAŻU POMPY CIEPŁA

Koszt montażu systemu grzewczego z powietrzną pompą ciepła w domu o powierzchni około 150 m2 może się wahać od 30 do 50 tysięcy złotych. Ta znaczna rozpiętość cenowa wynika stąd, że wydatki na instalację grzewczą nie zależą jedynie od kosztu samej pompy. Duży wpływ na nie ma na przykład to, czy w domu będą grzejniki, czy ogrzewanie podłogowe (lub inne ogrzewanie płaszczyznowe – ścienne lub sufitowe).

Jeśli chcemy, by koszt wykonania instalacji z pompą był na racjonalnie niskim poziomie, to lepiej zdecydować się na wykonanie w domu niskotemperaturowego ogrzewania podłogowego. Do grzejników musi być bowiem dostarczana woda o zdecydowanie wyższej temperaturze niż do „podłogówki”. Tymczasem sprawność pompy ciepła obniża się wraz ze wzrostem temperatury wody, która musi być dostarczona do instalacji grzewczej.

Dobrze też, by ogrzewanie podłogowe było nie tylko na parterze domu, ale także na piętrze, ponieważ układ mieszany („podłogówka” na dole, grzejniki – na górze), podwyższają koszt wykonania instalacji. Konieczny jest bowiem wtedy układ mieszający i sterujący oraz dodatkowa pompa obiegowa, by zróżnicować temperaturę wody dostarczanej do poszczególnych systemów instalacji ogrzewającej dom.

Podobnie jest wtedy, gdy na parterze i na piętrze zastosujemy dwa oddzielnie sterowane obiegi ogrzewania podłogowego. Tu jednak korzystne jest nie tylko to, że oba zasilane są wodą o niskiej temperaturze. Także możliwość utrzymywania różnej temperatury w obu częściach domu i na przykład nie ogrzewania nieużywanego okresowo poddasza tak intensywnie jak parteru, może być atrakcyjna finansowo.

POMPY CIEPŁA MARKI VAILLANT

Marka Vaillant ma bardzo bogatą ofertę nowoczesnych powietrznych pomp ciepła. Mają one zróżnicowaną moc, więc nie ma problemu z dobraniem modelu, który najlepiej będzie pasował do konkretnego domu.

Może to być na przykład któraś z powietrznych pomp ciepła aroTHERM Split (Fot. 2). Ich poszczególne modele mają moc od 3,6 do prawie 12 kW – nadają się więc zarówno do małych, jak i dużych domów jednorodzinnych. Pompy te są bardzo efektywne i mogą pracować nawet w temperaturze do -20°C. Należą też do najcichszych tego typu urządzeń na rynku.

cicha powietrzna pompa ciepła aroTHERM Split

Vaillant. Fot. 2 – Powietrzna pompa ciepła aroTHERM Split jest nie tylko ekonomicznym i efektywnym urządzeniem grzewczym, ale też bardzo cichym


kompaktowa pompa ciepła recoCOMPACT exclusive

Vaillant Fot. 3 – Powietrzna pompa ciepła recoCOMPACT exclusive nie tylko ogrzewa dom i przygotowuje w nim ciepła wodę – zapewnia też jego wentylację

Nowością w ofercie marki Vaillant są powietrzne pompy ciepła recoCOMPACT exclusive (Fot. 3), które nie mają instalacji zewnętrznej, dzięki czemu ich montaż ma bardzo ograniczony zakres. Te kompaktowe urządzenia - o mocy 3, 5 i 7 kW - zapewniają zarówno ogrzewanie, jak i chłodzenie domu, a także jego wentylację(!). W ich obudowie znajduje się także zasobnik ciepłej wody o pojemności 225 l.

* * *

Powietrzne pompy ciepła, będące nowoczesnymi, bezobsługowymi, ekologicznymi i ekonomicznymi urządzeniami grzewczymi, są coraz częściej wybierane do ogrzewania domu i przygotowywania w nim ciepłej wody.

Decyzję, że właśnie pompą ciepła będziemy ogrzewać nowo budowany dom, warto jednak podjąć możliwie wcześnie. Możemy wtedy zrezygnować z budowy komina spalinowego i dzięki temu zaoszczędzić nawet kilka tysięcy zł. Unikniemy też wydatków związanych z wykonywaniem przyłącza gazowego, które okaże się zbyteczne, jeśli na przykład w ostatniej chwili zdecydujemy się zastąpić kocioł kondensacyjny pompą ciepła.

Wyposażając swój dom w pompę ciepła, warto też pomyśleć o instalacji fotowoltaicznej, dzięki której da się dodatkowo obniżyć koszty jej eksploatacji (zobacz: Dlaczego warto mieć w domu instalację fotowoltaiczną?).

Ważne też, że decydując się teraz na ogrzewanie powietrzną ciepła budowanego lub termomodernizowanego domu, możemy na jej zakup i montaż (a także paneli fotowoltaicznych) otrzymać dofinansowanie z programu „CZYSTE POWIETRZE”, którego marka Vaillant jest wielkim orędownikiem.