Przed budową

Zamów bezpłatny katalog Domy Gotowe 21

Nasi architekci odpowiedzą na twoje pytania

 • 71 354 59 49
 •  
 • oraz: 883 909 409
Szukaj w serwisie

Znajdź projekty domów jednorodzinnych

Wybierz typ domuTyp domu:
Wybierz właściwości projektuPowierzchnia użytkowa
Dodatkowe atrybuty:
 

Parterowy czy piętrowy - jaki dom wybrać?

Już nie dworki, a proste, nowoczesne bryły - takie domy budują dziś najchętniej Polacy. Przed rozpoczęciem jednak pojawia się odwieczny dylemat: parterowy czy piętrowy? Jak na razie, częściej wygrywa dom z użytkowym poddaszem. Ale i taki projekt ma swoje wady.

Pytanie o przewagę domu parterowego nad piętrowym lub odwrotnie nie jest w tej branży rzadkością.

Rzeczywiście to jedno z najczęściej zadawanych nam pytań. Ale nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. To raczej architekt powinien zadać kilka kluczowych pytań inwestorowi – ile osób ma mieszkać w takim domu, czy są to dzieci, czy osoby starsze, jakie są oczekiwania mieszkańców, no i bardzo ważne – jakie są zapisy w warunkach zabudowy i jaką szerokość ma działka. Dopiero odpowiedzi na te pytania są wskazówką, jaki dom będzie w danej sytuacji lepszy.

Czyli nie ma mody na te czy inne projekty?

Jeśli chodzi o wybór między domem parterowym a piętrowym – nie można mówić o modzie na któryś z nich.

Moda dotyczy raczej pewnych typów domów. Na przykład jeszcze kilka lat temu ogromnie popularne były projekty w stylu dworków, a od niedawna Polacy częściej budują proste, nowoczesne domy. Obecnie zapanowała też moda na energooszczędność – temat coraz bardziej popularny, dodatkowo wspomagany formalnymi wytycznymi. A wracając do pytania o wybór klientów pod kątem domu parterowego czy z użytkowym poddaszem, wszystko zależy od preferencji inwestora, ograniczeń wynikających z warunków zabudowy i tego, jaką ma działkę.

No ale któraś opcja pewnie wygrywa częściej?

Wydaje mi się, że jednak dom z użytkowym poddaszem. Klienci częściej kupują właśnie takie projekty. Działki są coraz droższe, liczy się więc każdy metr jej powierzchni, a na niewielkiej działce łatwiej wybudować funkcjonalny dom z użytkowym poddaszem. Ale inwestorzy pytają też o niewielkie parterówki.

Projektów domów którego typu na rynku jest więcej?

Zdecydowanie więcej jest projektów domów z użytkowym poddaszem.

Czy cena projektu zależy od samej liczby kondygnacji?

Ceny nie zależą od liczby kondygnacji. Na koszt projektu wpływa raczej jego wielkość, bryła, konstrukcja, zastosowane rozwiązania, technologia, w jakiej został zaprojektowany. Projekty domów w tradycyjnej technologii są tańsze od projektów energooszczędnych, a te z kolei od pasywnych. Analogicznie projekty domów prostych, z dwuspadowym dachem, są tańsze niż budynki o rozrzeźbionej bryle, z dachem wielospadowym, z lukarnami, podcieniami itp.

Od ustalenia czego ma zacząć klient, który stoi przed podobnym dylematem? Rozmiar i kształt działki będzie wyrocznią?

Działka ma istotne znaczenie – jej wielkość i kształt mogą determinować wybór gotowego projektu. Inwestora mogą ograniczać także warunki zabudowy, w których określona może być wysokość kondygnacji, szerokość elewacji, kąt nachylenia dachu itp. Spotykamy się z dwiema sytuacjami – pierwsza, kiedy inwestor ma już działkę. Wtedy musi szukać domu zgodnego z wytycznymi zapisanymi w warunkach zabudowy. Druga to taka, gdy klient nie posiada jeszcze działki i najpierw wybiera projekt. W takim przypadku łatwiej wybrać dom niemal szyty na miarę, zgodny z oczekiwaniami, i zależnie od wymagań – parterowy lub z użytkowym poddaszem.

Rozprawmy się też może od razu z jednym mitem. Parterowy dom to wyższy niż przy domu piętrowym tej samej powierzchni koszt dachu, a więc ogólnie rozwiązanie bardziej kosztowne?

To, że dach w domu parterowym jest droższy to nie mit, to fakt. Głównie ze względu na jego większą powierzchnię. Ale z kolei w parterówce niższy jest koszt stropu, ponieważ zamiast stropu wylewanego czy gęstożebrowego, można wykonać strop drewniany.

Powiedzmy, że chodzi nam po głowie ta parterówka. Które koszty budowy będą przy realizacji domu parterowego wyższe niż gdyby zdecydować się na piętro?

W przypadku domu parterowego droższe będą takie elementy, jak dach i fundamenty (co jest związane z powierzchnią zabudowy). Większy także będzie koszt ewentualnego podpiwniczenia budynku parterowego. Odchodzi natomiast koszt schodów, wspomnianego już wcześniej stropu, a także koszt okien dachowych i koszt wykończenia poddasza.

Czy prawdą jest, że porównując dwie podobne techniki i materiały budowy, konstrukcja piętrowa oznacza znacznie wyższy koszt fundamentów, które muszą utrzymać całość na swoich barkach?

W przypadku budownictwa jednorodzinnego nie ma to większego znaczenia, bo obciążenia są porównywalne w obu typach domów.

Mówi się, że dom piętrowy nie jest najlepszym rozwiązaniem dla rodzin z małymi dziećmi i osób starszych – z wiadomych względów. Jakie jeszcze kwestie trzeba sobie indywidualnie przemyśleć?

Czy budynek parterowy, czy z użytkowym poddaszem – każdy z nich ma swoje plusy i minusy. Rzeczywiście dom parterowy może być polecany rodzicom z małymi dziećmi czy seniorom, gównie ze względu na brak takich barier, jak schody. Z tego powodu osobom niepełnosprawnym też będzie wygodniej w nim mieszkać. W parterówce można również nieco łatwiej zaaranżować wnętrza, wydzielić jakieś dodatkowe pomieszczenia.

Natomiast w domu z użytkowym poddaszem naturalnie łatwiej jest oddzielić strefę ogólnodostępną – zazwyczaj parter od strefy prywatnej – poddasze. Często jest tak, że rodzice całe poddasze przeznaczają dla dzieci, a swoją sypialnię lokują na parterze. Z kolei niektórzy z mieszkańców mają poczucie, że na poddaszu bezpieczniej się śpi. Ale są to bardzo indywidualne opinie.

Faktem natomiast jest, że w przypadku domu z użytkowym poddaszem łatwo można zamknąć górę, minimalizując koszty ogrzewania. Często dzieje się tak w przypadku, gdy dzieci opuszczają rodzinny dom i rodzice nie potrzebują tak dużej, jak dotychczas, przestrzeni.

Mówi się, że dom parterowy jest tańszy w utrzymaniu, przy czym podobno ta zasada obowiązuje tylko przy metrażu do ok. 130 mkw. Na jakiej zasadzie ustalono taką zależność?

Nie znam takiej zasady. Sądzę, że najważniejszym kryterium kosztów utrzymania (właściwie ogrzewania) jest po prostu kubatura budynku. Poza tym bilanse energetyczne mniej korzystne wychodzą właśnie dla domów parterowych. Dom z użytkowym poddaszem zazwyczaj ma bardziej zwartą bryłę, więc jego ogrzewanie może być tańsze. Mówiąc bardziej fachowo - ma on korzystniejszy współczynnik A/V, czyli stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury.

 DOM PARTEROWYDOM PIĘTROWY 
Dla kogo?rodziny z dziećmi, seniorzy, osoby niepełnosprawneludzie młodzi, większe rodziny, rodziny wielopokoleniowe
Komu nie poleca się?inwestorom, którzy mają małą bądź wąską działkęosobom z trudnościami w poruszaniu się
Czy projekt jest elastyczny?można bardziej elastycznie zaplanować zaaranżować wnętrza; budowa jest raczej jednoetapowabudowa może być dwuetapowa; najpierw jeden etap (parter), następnie na spokojnie drugi (poddasze); dobre rozwiązanie dla osób, które chcą jak najszybciej zamieszkać w budynku

Za co zapłacisz więcej?

fundamenty, dach, ewentualnie podpiwniczeniestrop, okna dachowe
Na czym oszczędzisz?schody (ich brak), stropdach, fundamenty
Wymagania działkiwiększe wymiarymoże być realizowany na mniejszej działce
Copyright 2009 Lipińscy. Projekty domów jednorodzinnych. Polityka prywatności.

Promocja
zamów bezpłatny katalog
Okładka Bezpłatny Katalog
zamów bezpłatny katalog
[x]

X

Informacja dotycząca przetwarzania danych osobowych 1. Administratorem Danych Osobowych (Administrator) jest: Lipińscy Domy Ludwika Juchniewicz-Lipińska, ul. Belgijska 69, 54-404 Wrocław, NIP 8941157784, REGON 020044418
 2. W Lipińscy Domy powołany został Specjalista ds. Ochrony Danych Osobowych, z którym można się kontaktować poprzez adres pocztowy Administratora lub adres elektroniczny: specjalistaodo@lipinscy.pl
 3. Cel przetwarzania danych osobowych oraz podstawa prawna przetwarzania:
  Administrator przetwarza dane osobowe na podstawie przesłanek wynikających z art. 6 Ogólnego Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 w szczególności:
  1. w celu zawarcia, wykonania, rozwiązania umów lub innych czynności prawnych – w tym zakresie dotyczy to wszystkich czynności przygotowawczych poprzedzających zawarcie umowy, w tym analizy jak i czynności w procesie zawierania umowy, wykonywania lub rozwiązywania umowy lub inne czynności związane z umową (np. pełnomocnictwa), związane z obsługą klienta;
  2. w celu wykonania czynności stosownie do zgody udzielonej przez podmiot którego dane dotyczą;
  3. w celu wykonywania zadań w interesie publicznym w zakresie wynikającym z przepisów prawa;
  4. wykonania ciążących na Administratorze obowiązków prawnych np.: wystawiania i przechowywania faktur oraz dokumentów księgowych, udzielania odpowiedzi na reklamacje w terminie i formie przewidzianej przez prawo;
  5. ustalenia, obrony i dochodzenia roszczeń, co obejmuje sprzedaż wierzytelności innemu podmiotowi;
  6. tworzenia analiz, zestawień i statystyk na potrzeby wewnętrzne administratora;
  7. w pozostałych celach związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, dochodzenia roszczeń z tytułu prowadzenia działalności oraz do wypełniania prawnie usprawiedliwionych celów Administratora, w tym sprzedaży i marketingu bezpośredniego.
 4. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże w celu zawarcia i realizacji umowy niezbędne.
 5. Rodzaje przetwarzanych danych osobowych: przetwarzane są dane zwykłe niezbędne do celów realizacji umowy. Administrator zastrzega sobie prawo przetwarzania danych sensytywnych zgodnie z art. 10 Ogólnego Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r nr 2016/679 („dane o skazaniach”) tylko w ściśle określonych przypadkach tj. w sytuacjach skazania za przestępstwo na skutek którego pokrzywdzonym jest Administrator.
 6. Dane osobowe będą pobierane:
  1. bezpośrednio od osób z którymi Administrator zawiera umowy;
  2. z rejestru przedsiębiorców (obecnie Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej) oraz z bazy Głównego Urzędu Statystycznego oraz podmiotów zbierających lub analizujących informacje o przedsiębiorcach w celu marketingowym oraz w celu tworzenia zestawień i analiz przez czas trwania umowy;
  3. z podmiotów obsługujących transakcje płatnicze w przypadku płatności bezgotówkowych;
 7. Dane osobowe będą przetwarzane:
  1. przez czas niezbędny do rozpatrzenia wniosku, przygotowania do wykonania danej czynności, a jeżeli umowa dojdzie do skutku przez czas jej trwania. W przypadku rozwiązania umowy Administrator będzie przechowywał dane przez czas określony możliwością dochodzenia roszczeń z tytułu umowy;
  2. do czasu cofnięcia zgody – w przypadku danych osobowych pozyskanych na podstawie zgody;
 8. Prawa osoby której dane są przetwarzane
  Każdy czyje dane są przetwarzane ma prawo do:
  1. żądania dostępu do swoich danych osobowych;
  2. sprostowania danych osobowych, gdy są niezgodne ze stanem rzeczywistym;
  3. usunięcia danych przetwarzanych, ograniczenia przetwarzania danych osobowych;
  4. wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania;
  5. cofnięcia wszystkich lub niektórych zgód dotyczących przetwarzania danych lub przetwarzania określonych danych.
  6. wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (od dnia 25 maja 2018r.), gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych dotyczących Klienta narusza Ogólnego Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 - o ile nie zachodzą przesłanki dalszego przetwarzania danych przez Administratora, w szczególności w związku z trwaniem celu przetwarzania.
 9. Odbiorcą danych mogą być:
  1. partnerzy współpracujący z Administratorem, wymienieni na stronie internetowej Administratora;
  2. podwykonawcy wspierający wykonanie naszych usług;
  3. podmioty świadczące usługi doradcze, konsultacyjne, audyt, pomoc prawną, podatkową, rachunkową, agencjom badawczym działającym na nasze zlecenie;
  4. podmioty nabywające wierzytelność – w razie nieopłacenia przez Klienta naszych rachunków w terminie;
  5. podmioty współpracujące z nami przy obsłudze spraw księgowych, podatkowych prawnych – w zakresie w jakim staną się administratorami danych;
 10. Dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, jednakże nie w formie profilowania.

Przejdź do serwisu