Domy o parametrach pasywnych


 

Nasi architekci odpowiedzą na twoje pytania

  • 71 354 59 49
  • oraz:
  • 883 909 409
  • PON-PT 8:30-16:30
  • biuro@­lipinscy.pl
  • kontakt
 

Kompromis między pasywnością, a ekonomią budowy

26 kwietnia 2019

Aktualnie obowiązujące Warunki techniczne narzucają wszystkim budowanym domom ograniczenia dotyczące ich zapotrzebowania energetycznego. Za najważniejszy parametr uznane zostało EP czyli energia pierwotna, która w uproszczeniu określa wpływ na środowisko naturalne danego budynku. Od roku 2014 maksymalna wartość tego współczynnika wynosiła 120 kWh/(m2 rok), od 2017 obniżono go do 95 kWh/(m2 rok), a w 2021 będzie to maksymalnie 70 kWh/(m2 rok). Oznacza to, że budowane domy są coraz bardziej energooszczędne. 

Rośnie również świadomość Inwestorów w temacie energooszczędności domów, nowoczesnych technologii i rozwiązań pasywnych. Energooszczędność domu wprost przekłada się na obniżenie kosztów ogrzewania. Trzeba jednak pamiętać, że przy zastosowaniu różnych kosztownych rozwiązań może okazać się, że zainwestowanie pieniądze nigdy się nie zwrócą. Może zdarzyć się, że czas zwrotu inwestycji przekroczy np. czas gwarancji urządzeń.

projekt domu Carrara II dcp332a Lipińscy Domy


Projektując nasze domy staramy się uniknąć takich sytuacji i zawsze szukamy kompromisu między kosztami inwestycyjnymi, które trzeba ponieść podczas budowy, a kosztami ogrzewania i eksploatacji zamieszkałego budynku. Grupa projektów dostępna na naszej stronie https://lipinscy.pl/projekty-domow-energooszczednych-euco-do-15 to właśnie efekt projektowania zgodnie z takim zamysłem. Są to domy bardzo energooszczędne, a co za ty idzie tanie w ogrzewaniu. Wszystkie z nich osiągają zapotrzebowanie energetyczne na poziomie domu pasywnego, ale nie wszystkie niosą ze sobą duże koszty. Częściowo są to projekty superenergooszczędne, w których projektowany współczynnik EUco jest na poziomie pasywnym.