PROMOCJA
ULUBIONE

Jaki projekty domu wybrać – parterowy czy z użytkowym poddaszem?

5 marca 2019

Lepszy dom z poddaszem, czy parterowy? Rozwiewamy wątpliwości

Na rynku projektów katalogowych więcej jest domów z użytkowym poddaszem, zapewne przez wzgląd na to, że działki są coraz droższe, mają mniejsze powierzchnie i po prostu domy z poddaszem łatwiej jest na takich terenach zlokalizować.

Budowa. Domy z poddaszem czy parterowe – koszty

Koszty budowy domu liczone są metrażowo dlatego liczba kondygnacji w danym budynku ma mniejsze znaczenie. Na ostateczną wycenę ma wpływ metraż domu, bryła, konstrukcja, zastosowane rozwiązania, technologia, w jakiej został zaprojektowany. Projekty domów w tradycyjnej technologii są tańsze od projektów energooszczędnych, a te z kolei – od pasywnych podobnie  projekty domów o prostej bryle, nieskomplikowanym  dwuspadowym dachu, są tańsze niż budynki o rozłożystej bryle, z dachem wielospadowym, z lukarnami, tarasami, antresolami. Dach w parterówce będzie droższy też ze względu na jego sporo większą powierzchnię, podobnie droższe będą fundamenty,  których jest więcej. Tańszy z kolei może być strop, gdyż w domach parterowych stosuje się zazwyczaj strop drewniany, natomiast w domach z poddaszem – mocniejszy strop  wylewany żelbetowy lub gęsto żebrowy typu teriva. Jeśli planujemy dom z podpiwniczeniem, koszt piwnicy w domu parterowym też będzie - ze względu na większa jej powierzchnię – droższy niż w domu z poddaszem użytkowym, gdzie obrys budynku jest mniejszy. W domu z użytkowym poddaszem musimy z kolei uwzględnić schody, które możemy wykonać jako betonowe lane lub lekkie, drewniane. Tutaj występuje pewna pułapka – iwestorzy, którzy decydują się na schody lane często mają problem z ich wykończeniem, gdyż takie schody da się użytkować i czasem to użytkowanie trwa z braku środków latami. Natomiast Ci, którzy wybiorą schody drewniane, muszą od razu liczyć się z kosztem ich wykonania, ponieważ bez tego nie jest możliwe użytkowanie poddasza lub piętra. Domy z poddaszem muszą mieć także doświetloną przestrzeń na poddaszu, w związku z czym dochodzi koszt zakupu okiem dachowych, a także koszt docieplenia dachu na poddaszu.

Domy parterowe a domy z poddaszem - różnice funkcjonalne

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na  budynek parterowy, czy z użytkowym poddaszem – każdy ze wspomnianych budynków ma swoje zalety i wady. Przyjęło się, że  dom parterowy wygodniejszy jest w użytkowaniu dla rodzin z  małymi dziećmi, czy seniorów, gównie ze względu na brak takich barier jak schody. Odnosi się to także do osób ograniczonych ruchowo lub poruszających się na wózku.  W domu parterowym można łatwiej zaaranżować wnętrza, z kolei w domu z użytkowym poddaszem naturalnie łatwiej jest oddzielić strefę wspólną –parter i strefę prywatną – poddasze. Na parterze lokalizuje się duży wspólny salon, kuchnię, ogólnodostępną łazienkę, natomiast poddasze to część intymna, z zaprojektowanymi sypialniami domowników.