Budowa

Zamów bezpłatny katalog Domy Gotowe 21

Nasi architekci odpowiedzą na twoje pytania

 • 71 354 59 49
 •  
 • oraz: 883 909 409
Szukaj w serwisie

Znajdź projekty domów jednorodzinnych

Wybierz typ domuTyp domu:
Wybierz właściwości projektuPowierzchnia użytkowa
Dodatkowe atrybuty:
 

Jaki kupić styropian, żeby być pewnym oszczędności na ogrzewaniu


Optymalny, właściwy wybór styropianu

Ciepło w domu zimą i przyjemny chłód podczas upalnego lata, do tego niskie koszty ogrzewania albo klimatyzacji - to marzenie właściciela domu. Prawidłowo wykonana termomodernizacja z zastosowaniem dobrej klasy styropianu pozwala na uzyskanie takiego komfortu. To inwestycja, która szybko się zwraca.

Producenci dostarczają na rynek różne rodzaje styropianów. Najistotniejszy jest jego właściwy wybór. Przy zakupie styropianu zawsze należy zwracać uwagę na jego parametry, zastosowanie oraz jakość. 

Najważniejsza rzecz w styropianie 

Najważniejszym parametrem styropianu jest jego współczynnik przewodzenia ciepła, czyli λ (lambda), która w przypadku tego najpopularniejszego izolatora mieści się w przedziale od 0.031 do 0.044 W/(mK). Im mniejsza (niższa) lambda, tym lepszy (cieplejszy) styropian. Dlatego styropian o niskiej lambdzie i stosunkowo niedużej grubości może lepiej izolować budynek niż grubszy styropian o wysokiej lambdzie. Przy zakupie nie należy kierować się więc samą grubością izolatora. Niewielka wydawałoby się różnica wartości lambdy, może oznaczać w rezultacie zupełnie różne klasy styropianów np.:12 cm warstwa styropianu o współczynniku lambda 0,044 ma mniejszą izolacyjność niż np. 9 cm o współczynniku lambda 0,031. Warto wybierać styropiany o niższym (lepszym) współczynniku ciepła λ (lambda)

 

Co chcemy ocieplić styropianem?

Podstawowe wyroby ze styropianu używane w budownictwie, to płyty do ocieplenia: ścian zewnętrznych, fundamentów, stropów i podłóg oraz dachów płaskich i stromych. Standardowe wymiary płyt styropianowych to 50x100 cm. Ich grubość wynosić może od 1cm aż do100 cm. Najczęściej produkowane są płyty w wersji z bokami płaskimi. Mogą być również specjalnie profilowane krawędzie (frezowane) umożliwiające układanie płyt „na zakładkę”. Tego typu płyty tworzą praktycznie nieprzerwaną warstwę izolacyjną. 

Ocieplamy ściany: Styropian na fasadę najczęściej stosowany jest do izolacji cieplnych ścian budynków mieszkalnych i publicznych, wznoszonych w różnych technologiach. Szczególnie popularna jest metoda ETICS, znanej do niedawna pod nazwami BSO lub metoda lekka-mokra. Obecnie najczęściej stosowanym standardem grubości ocieplenia jest 15 cm. natomiast dla budynków wysokoenergooszczędnych i pasywnych grubość izolacji sięga 30cm. Przedstawione styropiany idealnie nadają się do wykonania izolacji ścian, z powodzeniem są stosowane również do ocieplenia stropów, ścian szkieletowych, murów szczelinowych:

Styropian SILVER Fasada

DALMATYŃCZYK Fasada
λdekl = 0,044 W/(m•K). Popularna odmiana styropianu w kropki do izolacji ścian zewnętrznych (szczególnie polecana w metodzie ETICS).

DALMATYŃCZYK PLUS Fasada
λdekl = 0,042 W/(m•K). Często spotykana na placach budów odmiana styropianu w kropki do izolacji ścian zewnętrznych (szczególnie polecana w metodzie ETICS).

Styropian SILVER Fasada
λ dekl = 0,040 W/(m•K). Odmiana styropianu w kropki do izolacji ścian zewnętrznych (szczególnie polecany w metodzie ETICS) o parametrach izolacyjnych najczęściej spotykanych w projektach budowlanych. Zgodnie z wyliczeniem ITB wartość obliczeniowa lambdy wynosi 0,040 W/(m•K).

Styropian GOLD Fasada
λ dekl = 0,038 W/(m•K) Styropian w kropki do izolacji ścian zewnętrznych w metodzie ETICS o bardzo korzystnym ponadstandardowym współczynniku izolacyjności cieplnej.

Styropian TERMONIUM Fasada
λdekl = 0,032 W/(m•K). Są to płyty srebrzysto-szare, produkowane na bazie innowacyjnego surowca, uszlachetnionego np. kompozycją grafiu, który poprawia właściwości izolacyjne.

Styropian TERMONIUM PLUS Fasada
λ dekl = 0,031 W/(m•K). Są to płyty srebrzysto-szare, produkowane na bazie innowacyjnego surowca, uszlachetnionego np. kompozycją grafiu, który poprawia właściwości izolacyjne. Płyta TERMONIUM PLUS fasada ma najwyższe parametry izolacyjności wśród wszystkich styropianów.

Styropian został wykorzystany m.in. do ocieplenia pierwszego budynku pasywnego w Polsce w Smolcu pod Wrocławiem, pierwszej sportowej hali widowiskowo-sportowej w Słomnikach, siedziby Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego w Gdańsku oraz pierwszego w Polsce kościoła pasywnego w Nowym Targu.

 

System Ociepleń Termo Organika.Łatwy wybór – ciepło, cieplej...

System ociepleń Termo Organika to zestaw materiałów, który pozwala na stworzenie optymalnej izolacji cieplnej budynku. Wszystkie elementy są wysokiej jakości, wzajemnie się uzupełniają, doskonale do siebie pasują i w efekcie pozwalają na uzyskanie najwyższych standardów budowlanych. To również szybki zwrot pieniędzy zainwestowanych w ocieplenie i gwarancja oszczędności na ogrzewaniu, nawet o 63%. (Oszczędność energii nawet o 63% wynika z zastosowania odpowiednich grubości, rodzaju płyt styropianowych Termo Organika; więcej szczegółów na stronach www.termoorganika.pl) Z myślą o ułatwieniu Klientom wyboru odpowiedniej izolacji domu, w zależności od możliwości finansowych i oczekiwanych standardów energooszczędności, Termo Organika – jako pierwsza firma na rynku – stworzyła dwa warianty kompletnego systemu ociepleń ścian zewnętrznych na bazie styropianu. Są to: superenergooszczędny System Ociepleń MAXIMUM oraz ekonomiczny System Ociepleń OPTIMUM. Stanowią zaawansowane technologicznie, idealnie dopasowane zestawy wszystkich materiałów potrzebnych do profesjonalnej termoizolacji budynku i gwarantują oszczędności na ogrzewaniu nawet o 63%! (Oszczędność energii nawet o 63% wynika z zastosowania odpowiednich grubości, rodzaju płyt styropianowych Termo Organika; więcej szczegółów na stronach www.termoorganika.pl). Wybierz system najodpowiedniejszy dla Twoich potrzeb.

Dwa idealnie skonfigurowane systemy – dobra prognoza dla oszczędnych


System MAXIMUM - Dla inwestorów poszukujących najwyższych parametrów izolacyjności cieplnej, zainteresowanych budownictwem niskoenergetycznym i pasywnym. W skład systemu, stworzonego na bazie grafitowego styropianu trzeciej generacji (Tradycyjne, białe płyty to pierwsza generacja styropianu, a styropian w kropki to jego druga generacja), wchodzą:

- płyty styropianowe TERMONIUM PLUS fasada
- klej uniwersalny TO-KU do przyklejania styropianu i zatapiania siatki
- siatka TO-S170
- grunt sczepny TO-GS
- tynk silikonowy TO-TSSystem OPTIMUM - Dla inwestorów poszukujących trwałego i ekonomicznego systemu ociepleń, gwarantującego oszczędności na ogrzewaniu przy utrzymaniu ciepła zimą i przyjemnego chłodu latem. W jego skład wchodzą:
- płyty styropianowe DALMATYŃCZYK fasada
- klej do styropianu TO-KS
- klej uniwersalny TO-KU do zatapiania siatki
- siatka do systemu ociepleń TO-S145
- grunt sczepny TO-GS
- tynk akrylowy TO-TA


Autorskie rozwiązania w obu systemach – gwarancja doskonałego klimatu


Formuła TMTTM
(To match to – dobrze dopasowane) zapewnia najlepsze dopasowanie do siebie wszystkich materiałów potrzebnych do wykonania ocieplenia i gwarantuje, że będą idealnie ze sobą współpracowały, dając najlepszy efekt.

Formuła EASY APPLYTM

(Szybkość i łatwość wykonania bez strat) to specjalne dodatki w produktach, zwiększające wydajność i realnie zmniejszające straty materiału w czasie aplikacji, dzięki czemu można obniżyć koszty wykonania ocieplenia.

Formuła TAMSTM
(Termo anti-mold system – własny system ochrony przed grzybami i glonami) zastosowanie odpowiednich dodatków zapewnia skuteczną, stałą ochronę elewacji przed glonami i grzybami.


Ocieplamy podłogę i dach.

Poniżej charakterystyka wybranych styropianów największego producenta styropianu w Polsce:

GOLD dach, podłoga

GOLD dach-podłoga - to styropian w kropki o bardzo wysokich parametrach izolacyjności zalecany do izolacji dachów, stropów i podłóg. Styropian GOLD dach-podłoga przenosi średnie obciążenia mechaniczne sięgające aż 3000 kG/m2. Deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła λ dekl wynosi 0,036 W/(m•K).

SUPERAKUSTIC podłoga - to elastyczny styropian o właściwościach tłumiących dźwięki, przeznaczony do wykonania warstwy izolacji akustycznej układanej na stropach międzypiętrowych.

Płyty styropianowe SUPERAKUSTIC podłoga przeznaczone są do wykonywania warstwy izolacyjnej układanej na stropie pod podkładem podłogowym (jastrych) w podłogach pływających, w celu tłumienia hałasu powstającego od dźwięków uderzeniowych (upadające przedmioty, odgłosy kroków itp.)


Ocieplamy fundament

Płyty styropianowe w kategorii FUNDAMENT charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością mechaniczną, odpornością na zawilgocenie oraz niezwykle korzystnym współczynnikiem lambda. Płyty styropianowe typu fundament mają parametry spełniające wymagania nowoczesnej izolacji termicznej stosowanej w ekstremalnych warunkach dużej wilgotności, połączonej ze zmianą temperatury i dużym obciążeniem mechanicznym.

Styropian FUNDAMENT

Styropian SILVER fundament z lambdą deklarowaną 0,036 W/mK oraz obciążeniem użytkowym do 3 000 kG/m2.

Styropian GOLD fundament posiada odpowiednie parametry spełniające wymagania nowoczesnej izolacji termicznej stosowanej w ekstremalnych warunkach, w których obciążenie dochodzi do 3 600kG/m2. Deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła λ dekl wynosi 0,035 W/(m•K).

TERMONIUM fundament - to płyty o najlepszych parametrach izoalcyjności i właściwościach mechanicznych. Ich wytrzymałość na obciążenia sięga aż 4 500 kG/m2, a deklarowana lamda jest równa lub mniejsza niż 0,035 W/mK.

Jakość i cena 

Przed zakupem zawsze zwracajmy uwagę na jakość styropianu, bowiem na rynku mogą pojawiać się wyroby producentów, którzy sprzedają niepełnowartościowe płyty, licząc na naiwność klientów i kusząc najniższymi cenami. Taki izolator nie zapewni oczekiwanych oszczędności. W składzie budowlanym bardzo trudno sprawdzić na tzw. oko, który styropian jest dobrej jakości, który gorszej, a który nie powinien w ogóle trafić do sprzedaży.

Co zatem robić, żeby nie dać się oszukać? Na pewno należy porzucić myśl o kupowaniu od nieznanych producentów. Zaleca się wybieranie markowych styropianów, od tych producentów, którzy latami pracują na uznanie klientów. Przed zakupem sprawdźmy w prasie branżowej oraz internetowych portalach budowlanych, które z produktów posiadają certyfikaty i rekomendacje jakościowe przyznane przez niezależne, notyfikowane w Unii Europejskiej instytuty naukowe, zajmujące się weryfikacją materiałów budowlanych. To naprawdę nie więcej niż 15 minut roboty, a izolację kupujemy na wiele, wiele lat. W Polsce takie potwierdzenia jakości wydawane są przez Instytut Techniki Budowlanej.

Ceny styropianu uzależnione są od jego rodzaju, parametrów i zastosowania. Eksperci budowlani są jednak zgodni, że wyjątkowo atrakcyjne cenowo produkty budowlane mogą być wątpliwej jakości.

Najwyższej jakości płyty styropianowe Termo Organika do wyboru - do koloru STYROPIAN W DWÓCH GRUPACH ENERGOOSZCZĘDNOŚCI
Termo Organika, lider rynku ociepleń, to pierwsza w kraju firma branży budowlanej, która – w oparciu o Rekomendacje Techniczne i Jakości RTQ Instytutu Techniki Budowlanej – wprowadziła na rynek nowoczesną standaryzację produktów, opartą o ich energooszczędne właściwości. Metoda ułatwia inwestorom wybór styropianu w oparciu o swoje preferencje i oczekiwany standard energooszczędności ocieplanego budynku.

Termo Organika produkuje najwyższej jakości, stale unowocześniane płyty styropianowe o różnych właściwościach i parametrach użytkowych. Wszystkie styropiany Termo Organika od lat otrzymują gwarancję wysokiej jakości w postaci rekomendacji ITB. Najnowsze rekomendacje Instytutu (2013 r.) w naturalny sposób dzielą wyroby styropianowe Termo Organika na dwie główne i czytelne grupy energooszczędności.

OPTIMUM – Budownictwo Energooszczędne to płyty styropianowe wysokiej jakości do izolacji termicznej wszystkich rodzajów budynków, w tym także energooszczędnych.


MAXIMUM – Budownictwo Energooszczędne i Pasywne to grupa płyt styropianowych najwyższej jakości o najlepszych parametrach izolacyjności, których zastosowanie przewyższa obowiązujące obecnie wymogi ochrony cieplnej, dostosowując się do planowanych zmian przepisów, ukierunkowanych na budownictwo energooszczędne i pasywne.

 

 

Nowa klasyfikacja styropianów w prosty, czytelny sposób szereguje płyty styropianowe według potrzeb klientów. Inwestorzy poszukujący optymalnego i ekonomicznego materiału, ale również zainteresowani budownictwem energooszczędnym powinni zwrócić uwagę na grupę produktów OPTIMUM - Budownictwo Energooszczędne.

Klientów zainteresowanych produktami o najlepszych parametrach, czyli swego rodzaju ekstraklasą w izolacji budowlanej, w tym budownictwem niskoenergetycznym i pasywnym, przyciągnie oferta w grupie MAXIMUM - Budownictwo Energooszczędne i Pasywne.

Zastosowanie płyt styropianowych TERMO ORGANIKA

 

Płyty styropianowe, jak i inne oferowane przez firmę Termo Organika elementy Kompletnego Systemu Ociepleń, stosowane są jako izolacja we wszystkich typach budynków, np. budynkach jednorodzinnych, budynkach wielorodzinnych (blokach mieszkalnych, apartamentowcach), budynkach użyteczności publicznej, szkołach, szpitalach. Wszystkie styropiany Termo Organika są objęte Rekomendacjami Technicznymi Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie (RTQ ITB 1260/2013 i RTQ ITB 1261/2013) oraz Atestem Państwowego Zakładu Higieny PZH. Za swą niepowtarzalną jakość styropiany Termo Organika otrzymaly wiele prestiżowych wyróżnie i nagród, np. Budowlanej Marki Roku, tytuł Laureata Programu Promocji Jakości, tytuł Orów Polskiego Budownictwa, czy też tytuł Konsumenckiego Lidera Jakości w latach 2012 i 2013.

Copyright 2009 Lipińscy. Projekty domów jednorodzinnych. Polityka prywatności.

Promocja
zamów bezpłatny katalog
Okładka Bezpłatny Katalog
zamów bezpłatny katalog
[x]

X

Informacja dotycząca przetwarzania danych osobowych 1. Administratorem Danych Osobowych (Administrator) jest: Lipińscy Domy Ludwika Juchniewicz-Lipińska, ul. Belgijska 69, 54-404 Wrocław, NIP 8941157784, REGON 020044418
 2. W Lipińscy Domy powołany został Specjalista ds. Ochrony Danych Osobowych, z którym można się kontaktować poprzez adres pocztowy Administratora lub adres elektroniczny: specjalistaodo@lipinscy.pl
 3. Cel przetwarzania danych osobowych oraz podstawa prawna przetwarzania:
  Administrator przetwarza dane osobowe na podstawie przesłanek wynikających z art. 6 Ogólnego Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 w szczególności:
  1. w celu zawarcia, wykonania, rozwiązania umów lub innych czynności prawnych – w tym zakresie dotyczy to wszystkich czynności przygotowawczych poprzedzających zawarcie umowy, w tym analizy jak i czynności w procesie zawierania umowy, wykonywania lub rozwiązywania umowy lub inne czynności związane z umową (np. pełnomocnictwa), związane z obsługą klienta;
  2. w celu wykonania czynności stosownie do zgody udzielonej przez podmiot którego dane dotyczą;
  3. w celu wykonywania zadań w interesie publicznym w zakresie wynikającym z przepisów prawa;
  4. wykonania ciążących na Administratorze obowiązków prawnych np.: wystawiania i przechowywania faktur oraz dokumentów księgowych, udzielania odpowiedzi na reklamacje w terminie i formie przewidzianej przez prawo;
  5. ustalenia, obrony i dochodzenia roszczeń, co obejmuje sprzedaż wierzytelności innemu podmiotowi;
  6. tworzenia analiz, zestawień i statystyk na potrzeby wewnętrzne administratora;
  7. w pozostałych celach związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, dochodzenia roszczeń z tytułu prowadzenia działalności oraz do wypełniania prawnie usprawiedliwionych celów Administratora, w tym sprzedaży i marketingu bezpośredniego.
 4. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże w celu zawarcia i realizacji umowy niezbędne.
 5. Rodzaje przetwarzanych danych osobowych: przetwarzane są dane zwykłe niezbędne do celów realizacji umowy. Administrator zastrzega sobie prawo przetwarzania danych sensytywnych zgodnie z art. 10 Ogólnego Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r nr 2016/679 („dane o skazaniach”) tylko w ściśle określonych przypadkach tj. w sytuacjach skazania za przestępstwo na skutek którego pokrzywdzonym jest Administrator.
 6. Dane osobowe będą pobierane:
  1. bezpośrednio od osób z którymi Administrator zawiera umowy;
  2. z rejestru przedsiębiorców (obecnie Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej) oraz z bazy Głównego Urzędu Statystycznego oraz podmiotów zbierających lub analizujących informacje o przedsiębiorcach w celu marketingowym oraz w celu tworzenia zestawień i analiz przez czas trwania umowy;
  3. z podmiotów obsługujących transakcje płatnicze w przypadku płatności bezgotówkowych;
 7. Dane osobowe będą przetwarzane:
  1. przez czas niezbędny do rozpatrzenia wniosku, przygotowania do wykonania danej czynności, a jeżeli umowa dojdzie do skutku przez czas jej trwania. W przypadku rozwiązania umowy Administrator będzie przechowywał dane przez czas określony możliwością dochodzenia roszczeń z tytułu umowy;
  2. do czasu cofnięcia zgody – w przypadku danych osobowych pozyskanych na podstawie zgody;
 8. Prawa osoby której dane są przetwarzane
  Każdy czyje dane są przetwarzane ma prawo do:
  1. żądania dostępu do swoich danych osobowych;
  2. sprostowania danych osobowych, gdy są niezgodne ze stanem rzeczywistym;
  3. usunięcia danych przetwarzanych, ograniczenia przetwarzania danych osobowych;
  4. wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania;
  5. cofnięcia wszystkich lub niektórych zgód dotyczących przetwarzania danych lub przetwarzania określonych danych.
  6. wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (od dnia 25 maja 2018r.), gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych dotyczących Klienta narusza Ogólnego Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 - o ile nie zachodzą przesłanki dalszego przetwarzania danych przez Administratora, w szczególności w związku z trwaniem celu przetwarzania.
 9. Odbiorcą danych mogą być:
  1. partnerzy współpracujący z Administratorem, wymienieni na stronie internetowej Administratora;
  2. podwykonawcy wspierający wykonanie naszych usług;
  3. podmioty świadczące usługi doradcze, konsultacyjne, audyt, pomoc prawną, podatkową, rachunkową, agencjom badawczym działającym na nasze zlecenie;
  4. podmioty nabywające wierzytelność – w razie nieopłacenia przez Klienta naszych rachunków w terminie;
  5. podmioty współpracujące z nami przy obsłudze spraw księgowych, podatkowych prawnych – w zakresie w jakim staną się administratorami danych;
 10. Dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, jednakże nie w formie profilowania.

Przejdź do serwisu