Budowa

Zamów bezpłatny katalog Domy Gotowe 21

Nasi architekci odpowiedzą na twoje pytania

 • 71 354 59 49
 •  
 • oraz: 883 909 409
Szukaj w serwisie

Znajdź projekty domów jednorodzinnych

Wybierz typ domuTyp domu:
Wybierz właściwości projektuPowierzchnia użytkowa
Dodatkowe atrybuty:
 

Elewacja Twojego domu to Twoja wizytówka!

Każdy inwestor, już na początku planów o budowie własnego domu, ma przeważnie jakąś jego wizję w głowie. Wyobraża sobie, jak ma wyglądać bryła, jaka ma być funkcjonalność projektu no i oczywiście – jak dom będzie prezentował się z zewnątrz. Potem, wpadając w wir spraw do załatwienia, formalności i kosztów związanych z budową, staje przed faktem, ze budżet nadspodziewanie szybko się kończy i sprawy związane z wykończeniem domu i zagospodarowaniem działki  zostawia zazwyczaj na koniec. Warto jednak zaplanować i zabudżetować związane z tym wydatki nieco wcześniej, gdyż nieumiejętnie dobrana elewacja potrafi zniszczyć efekt końcowy nawet najbardziej przemyślanego i dopracowanego w myślach domu.

Jeśli nie korzystamy z porad profesjonalisty, pomocne będą niżej przedstawione rady, którymi można się kierować się przy wyborze elewacji, tak by uniknąć przykrych niespodzianek.

 

Architektura domu i jego elewacja powinny być spójne.

Pamiętaj, że im bardziej klasyczny dom, tym jego wygląd zewnętrzny powinien być bardziej stonowany. O zasadzie tej dobrze jest pamiętać w przypadku dworków i domów bogatych w detale architektoniczne, wykusze, podcienie, balkony itp. Zaś domy o nowoczesnej stylistyce i prostej formie, można potraktować bardziej odważnie i pobawić się kolorem. Istotne jest również to, by bryła domu współgrała z otoczeniem. Domy, zlokalizowane pośród innych budynków, dobrze, żeby nawiązywały do otoczenia, zaś domy na dużych działkach, pozbawione tak bliskiego sąsiedztwa, można zaaranżować nieco odważniej. Warto jednak pamiętać, że jeśli zbudowaliśmy nasz wymarzony dom w otoczeniu zieleni, elewacja powinna harmonizowac z terenem, jak również współgrać z tym, jak jest zagospodarowana działka.

 

Kolor domu powinien współgrać z kolorem dachu.

Duże połacie dachu, zwłaszcza skośne, często determinują wygląd domu. To, z czego dach jest wykonany oraz jaki ma kolor, powinno wpłynąć na decyzję o kolorze ścian zewnętrznych. W przypadku materiałów takich jak dachówka ceramiczna czy cementowa, kolory dachu będą bardziej stonowane niż w przypadku blachy czy blacho dachówki, która często pojawia się na dachach w dość jaskrawych odcieniach. Ważne są  również proporcje dachu – jego duże połacie nie będą dobrze wyglądały w ciemnych kolorach. Dom będzie się dobrze prezentował, jeśli kolor elewacji dostosujemy do koloru stolarki okiennej, drzwi zewnętrznych i bram garażowych.

 

Jakie są bezpieczne kolory elewacji.

Najbezpieczniejsze w zastosowaniu są stonowane, jasne kolory elewacji. Mogą to być zarówno odcienie szarości, brązu,  jak i różne pastele.

 

Cos dla odważnych.

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem nowoczesnego domu, możesz pokusić się o zastosowanie bardziej intensywnych kolorów, takich jak czerwień, czy granat – choć w tym przypadku najlepiej zastosować  je jedynie na wybranych fragmentach ścian zewnętrznych, tak, by całość nie przytłaczała.

 

Najbardziej popularne elewacje.

Najczęściej spotykane kolory w elewacjach to wszelkiego rodzaju odcienie szarości i bieli. Wynika to zapewne z tradycji, jak i z dosyć zachowawczego podejścia większości właścicieli do tego tematu. Poza tym takie rozwiązania są ponadczasowe, zawsze wyglądają elegancko i pasują do różnego typu architektury.

 

Co w modzie piszczy?

Ostatnio coraz popularniejsze jest zastosowanie szarych dachów. Po pierwsze, doskonale grają one z nowoczesną bryłą, a takich domów buduje się coraz więcej. Po drugie zestawienie szarego czy grafitowego koloru daje więcej możliwości w aranżacji elewacji kolorem, niż zastosowanie dachu czerwonego, przy którym zastosowanie np. ścian w odcieniu żółtym w większości przypadków nie jest korzystne. Coraz popularniejsze jest również używanie drewna w elewacji. Należy jednak pamiętać, że jest to materiał, który wygląda bardzo dobrze pod warunkiem, że się o niego dba. Wymaga więc konserwacji co kilka lat, natomiast efekt jego zastosowana jest nadzwyczaj korzystny. Na rynku pojawiło się również wiele nowości, jak różnego rodzaju okładziny, płyty, elementy z blachy, tynki o różnej strukturze i kolorze, mogące imitować dowolne materiały wykończeniowe. Warto korzystać z tych rozwiązań zawsze pamiętając o tym, żeby stosować je z umiarem i wyczuciem, bo dom, którego elewacja w całości wykończona jest płytami z betonu czy kamienia, niekoniecznie będzie dobrze wyglądał, ale już taki, w którym te materiały stanowią elementy wykończenia – na pewno będzie się bardzo dobrze prezentować.

Copyright 2009 Lipińscy. Projekty domów jednorodzinnych. Polityka prywatności.

Promocja
zamów bezpłatny katalog
Okładka Bezpłatny Katalog
zamów bezpłatny katalog
[x]

X

Informacja dotycząca przetwarzania danych osobowych 1. Administratorem Danych Osobowych (Administrator) jest: Lipińscy Domy Ludwika Juchniewicz-Lipińska, ul. Belgijska 69, 54-404 Wrocław, NIP 8941157784, REGON 020044418
 2. W Lipińscy Domy powołany został Specjalista ds. Ochrony Danych Osobowych, z którym można się kontaktować poprzez adres pocztowy Administratora lub adres elektroniczny: specjalistaodo@lipinscy.pl
 3. Cel przetwarzania danych osobowych oraz podstawa prawna przetwarzania:
  Administrator przetwarza dane osobowe na podstawie przesłanek wynikających z art. 6 Ogólnego Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 w szczególności:
  1. w celu zawarcia, wykonania, rozwiązania umów lub innych czynności prawnych – w tym zakresie dotyczy to wszystkich czynności przygotowawczych poprzedzających zawarcie umowy, w tym analizy jak i czynności w procesie zawierania umowy, wykonywania lub rozwiązywania umowy lub inne czynności związane z umową (np. pełnomocnictwa), związane z obsługą klienta;
  2. w celu wykonania czynności stosownie do zgody udzielonej przez podmiot którego dane dotyczą;
  3. w celu wykonywania zadań w interesie publicznym w zakresie wynikającym z przepisów prawa;
  4. wykonania ciążących na Administratorze obowiązków prawnych np.: wystawiania i przechowywania faktur oraz dokumentów księgowych, udzielania odpowiedzi na reklamacje w terminie i formie przewidzianej przez prawo;
  5. ustalenia, obrony i dochodzenia roszczeń, co obejmuje sprzedaż wierzytelności innemu podmiotowi;
  6. tworzenia analiz, zestawień i statystyk na potrzeby wewnętrzne administratora;
  7. w pozostałych celach związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, dochodzenia roszczeń z tytułu prowadzenia działalności oraz do wypełniania prawnie usprawiedliwionych celów Administratora, w tym sprzedaży i marketingu bezpośredniego.
 4. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednakże w celu zawarcia i realizacji umowy niezbędne.
 5. Rodzaje przetwarzanych danych osobowych: przetwarzane są dane zwykłe niezbędne do celów realizacji umowy. Administrator zastrzega sobie prawo przetwarzania danych sensytywnych zgodnie z art. 10 Ogólnego Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r nr 2016/679 („dane o skazaniach”) tylko w ściśle określonych przypadkach tj. w sytuacjach skazania za przestępstwo na skutek którego pokrzywdzonym jest Administrator.
 6. Dane osobowe będą pobierane:
  1. bezpośrednio od osób z którymi Administrator zawiera umowy;
  2. z rejestru przedsiębiorców (obecnie Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej) oraz z bazy Głównego Urzędu Statystycznego oraz podmiotów zbierających lub analizujących informacje o przedsiębiorcach w celu marketingowym oraz w celu tworzenia zestawień i analiz przez czas trwania umowy;
  3. z podmiotów obsługujących transakcje płatnicze w przypadku płatności bezgotówkowych;
 7. Dane osobowe będą przetwarzane:
  1. przez czas niezbędny do rozpatrzenia wniosku, przygotowania do wykonania danej czynności, a jeżeli umowa dojdzie do skutku przez czas jej trwania. W przypadku rozwiązania umowy Administrator będzie przechowywał dane przez czas określony możliwością dochodzenia roszczeń z tytułu umowy;
  2. do czasu cofnięcia zgody – w przypadku danych osobowych pozyskanych na podstawie zgody;
 8. Prawa osoby której dane są przetwarzane
  Każdy czyje dane są przetwarzane ma prawo do:
  1. żądania dostępu do swoich danych osobowych;
  2. sprostowania danych osobowych, gdy są niezgodne ze stanem rzeczywistym;
  3. usunięcia danych przetwarzanych, ograniczenia przetwarzania danych osobowych;
  4. wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania;
  5. cofnięcia wszystkich lub niektórych zgód dotyczących przetwarzania danych lub przetwarzania określonych danych.
  6. wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (od dnia 25 maja 2018r.), gdy uzna, iż przetwarzanie danych osobowych dotyczących Klienta narusza Ogólnego Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 - o ile nie zachodzą przesłanki dalszego przetwarzania danych przez Administratora, w szczególności w związku z trwaniem celu przetwarzania.
 9. Odbiorcą danych mogą być:
  1. partnerzy współpracujący z Administratorem, wymienieni na stronie internetowej Administratora;
  2. podwykonawcy wspierający wykonanie naszych usług;
  3. podmioty świadczące usługi doradcze, konsultacyjne, audyt, pomoc prawną, podatkową, rachunkową, agencjom badawczym działającym na nasze zlecenie;
  4. podmioty nabywające wierzytelność – w razie nieopłacenia przez Klienta naszych rachunków w terminie;
  5. podmioty współpracujące z nami przy obsłudze spraw księgowych, podatkowych prawnych – w zakresie w jakim staną się administratorami danych;
 10. Dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, jednakże nie w formie profilowania.

Przejdź do serwisu