ZAKRES ADAPTACJI PROJEKTU GOTOWEGO
- Biuro Projektów M.&L. LIPIŃSCY, Lipińscy Domy upoważnia bezterminowo innych projektantów, posiadających wystarczające (w odniesieniu do zakresu i przeznaczenia projektu) wymagane przepisami uprawnienia, działających z wyboru nabywców projektów, do włączania tych projektów w skład pełnej dokumentacji projektu budowlanego, podpisywanej przez tego projektanta.
- Ponadto Biuro Projektów M.&L. LIPIŃSCY, Lipińscy Domy upoważnia projektantów, o których mowa powyżej, do dokonywania przez tych projektantów - na ich odpowiedzialność - zmian w dokumentacji. W wypadku dokonania zmian, wskazywanie na projekcie budowlanym autorstwa Biura Projektów M.&L. LIPIŃSCY, wymaga jego dodatkowej pisemnej zgody.
OBOWIĄZKOWY ZAKRES ADAPTACJI PROJEKTU GOTOWEGO
Projektant sporządzający projekt budowlany służący uzyskaniu pozwolenia na budowę w ramach adaptacji projektu gotowego na ten cel jest zobowiązany:
- na oryginale projektu gotowego nanieść trwałą techniką graficzną w kolorze czerwonym projektowany zakres zmian w zakresie rysunkowym i tekstowym;
- wykonać adaptację fundamentów do lokalnych warunków gruntowych;
- wykonać sprawdzenie konstrukcji całego budynku w zakresie jej dostosowania do lokalnych warunków gruntowych i obciążeń normatywnych wynikających ze strefy klimatycznej, bez możliwości wprowadzania zmian kształtu i wymiarów zewnętrznych budynku, bez zmiany kąta nachylenia połaci dachowej, wysokości ścian i wymiarów okien;
- dostosować instalację wod.-kan. do warunków miejscowych na podstawie uzgodnionego z dostawcą wody projektu przyłączy;
- dostosowanie j.w. lecz w odniesieniu do instalacji i przyłącza gazu;
- wykonać adaptację projektowanej charakterystyki eneregtycznej wraz z analizą alternatywnych/odnawialnych źródeł ciepła dostosowująca do uwarunkowań na działce i wykonanych ewentualnych zmian w projekcie;
- podpisać projekt jako autor adaptacji domu do konkretnej lokalizacji z podaniem rodzaju i numeru posiadanych uprawnień projektowych;
- wykonać sprawdzenie i adaptację projektu oraz projektowanej charakterystyki energetycznej dostosowującą do zmian w obowiązujących przepisach i normach, jakie wprowadzono po dacie wykonania projektu gotowego;
- wykonać analizę obszaru oddziaływania obiektu na sąsiednie nieruchomości.
Projekt zagospodarowania działki należy zamieścić w osobnej oprawie - tomie (teczce) stanowiącym z niniejszym projektem architektoniczno - budowlanym komplet projektu budowlanego zgodnego z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie szczegółówego zakresu i formy projektu budowlanego z dnia 25 kwietnia 2012 roku (Dz.U. z 2012r. poz.462).
DOPUSZCZALNY ZAKRES ZMIAN ADAPTACJI PROJEKTU NIE WYMAGAJĄCY ZGODY PROJEKTANTA
-
Użycie innych materiałów budowlanych na konstrukcję budynku (fundamenty, ściany, stropy, schody, więźba dachowa) pod warunkiem zachowania wymagań konstrukcji i ochrony cieplnej budynku.
-
Pod warunkiem zachowania zasad konstrukcji:
-
zmiany usytuowania wewnętrznych ścian konstrukcyjnych i nie konstrukcyjnych, a także otworów drzwiowych wewnątrz budynku
-
zmiany usytuowania i geometrii schodów wewnętrznych
-
zmiany wymiarów zewnętrznych (obrysu) budynku (zwiększyć lub zmniejszyć) wobec podanych w projekcie
-
zmiany wysokości domu (lub rzędnej wysokościowej kalenicy) o 10% (zwiększyć lub zmniejszyć), w szczególności: poziom posadzki parteru nad terenem projektowanym, wysokość kondygnacji parteru, wysokość ścianki kolankowej, z zastrzeżeniem pkt. 5) (poniżej),
-
zmiany kąta nachylenia dachu w zakresie 5 stopni (zwiększyć lub zmniejszyć), z zastrzeżeniem pkt. 4) (powyżej)
-
wykonania podpiwniczenia całości lub części budynku
-
zmiany przekrój filarów zewnętrznych i wewnętrznych.
-
-
Wprowadzenia zmiany materiałów wykończeniowych wewnątrz i na zewnątrz budynku, a także zmienić kolorystykę zewnętrzną budynku, dbając o zachowanie jego estetyki.
-
Pod warunkiem zachowania prawidłowej kompozycji elewacji (zachowanie wspólnej linii usytuowania otworów okiennych i drzwiowych nad sobą lub obok siebie) oraz zasad konstrukcji można:
-
wprowadzić zmiany w układzie okien i drzwi na elewacji: przesunąć, zlikwidować lub zaprojektować dodatkowe
-
zmieniać wymiary poziome i pionowe okien i drzwi
-
stosować pustaki szklane (luksfery)
-
doprojektować dodatkowe wejścia do domu lub garażu
-
zmienić liczbę połaci dachowych
-
zmienić wysięg okapów dachowych w zakresie 30 cm (zwiększyć lub zmniejszyć)
-
stosować dodatkowe lukarny, okna połaciowe oraz wyłazy dachowe
-
-
Zmienić usytuowanie, zlikwidować, zaprojektować dodatkowe: kominy (dymowe, spalinowe, wentylacyjne) i wywiewki kanalizacyjne, dbając o prawidłowość rozwiązań technicznych i estetycznych.
-
Zaprojektować wentylację mechaniczną, dbając o prawidłowość rozwiązań technicznych i estetycznych.
-
Pod warunkiem zadbania o estetykę budynku i zasady konstrukcji: doprojektować (lub zlikwidować) dodatkowe elementy zewnętrzne budynku takie jak: garaż, balkony, lukarny, tarasy naziemne, wykusze, ogrody zimowe, ganki, werandy, a także elementy wewnętrzne takie jak antresole.
-
Zmienić funkcję pomieszczeń, w tym także zaadaptować garaż lub inne pomieszczenie na cele mieszkalne, pod warunkiem dostosowania ich do stałego pobytu osób.
-
Powiększyć lub zmniejszyć istniejący w projekcie garaż.
-
Przeprojektować instalację grzewczą, dostosować do innego źródła energii.
-
Przeprojektować instalacje sanitarne i elektryczną.
Dokonywanie zmian wykraczających poza zakres udzielonego upoważnienia, wymaga uzyskania dodatkowej pisemnej zgody M&L Lipińscy lub Lipińscy Domy. Zgody są wydawane bezpłatnie.