PROMOCJA
ULUBIONE

Dom parterowy - za i przeciw

14 grudnia 2018

Dla kogo projekt domu parterowego? Za i przeciw parterówek

dom parterowy Arosa - Lipińscy Domy

Dom parterowy – doskonały dla osób starszych, niepełnosprawnych i dla rodzin z małymi dziećmi

Wśród obszernej kolekcji gotowych projektów domów parterowych znaleźć możemy domy dla seniorów czy niedużych rodzin, a także domy z przeznaczeniem na wygodną rezydencję dla wymagających, ceniących komfort  mieszkańców. Wybierać możemy wśród domów tanich w budowie, o prostej bryle, dwuspadowym dachu i niedrogich w późniejszej eksploatacji, a także energooszczędnych, naszpikowanych inteligentnymi rozwiązaniami willi, o rozłożystych bryłach i ciekawych rozwiązaniach architektoniczno-konstrukcyjnych.

Projekty domów parterowych są niewątpliwie najczęściej wybieranymi domami do budowy głównie przez inwestorów chcących uniknąć chodzenia po schodach, co może być problematyczne zawłaszcza dla osób starszych czy mających problemy zdrowotne. Dom parterowy łatwiej jest także dostosować do potrzeb osób niepełnosprawnych np. poruszających się na wózku inwalidzkim.

Umiejscowienie wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie docenią też rodziny z małymi dziećmi, które wiedzą ile wysiłku kosztuje zabezpieczenie schodów przed maluchami.

Rozplanowanie przestrzeni w domu parterowym

Przy planowaniu funkcji w domu parterowym architekci przykładają dużą wagę do wyraźnego podziału na strefę dzienną, wspólną i strefę nocną. Do tej pierwszej należy oczywiście kuchnia, nierzadko otworzona na przestronny, jasny salon, osobna łazienka lub toaleta i pomieszczenia gospodarcze. Otwarta kuchnia pozwala spędzać czas razem mimo natłoku codziennych obowiązków,  a także pozwala na wspólne gotowanie i celebrację przyjacielskich spotkań bez potrzeby znikania gospodarzy za ścianą. W strefie dziennej można także zaplanować osobny pokój – doskonały jako pokój dla gości. Można też taki pokój przesunąć do strefy nocnej i wówczas staje się zacisznym gabinetem, co docenią szczególnie osoby dużo pracujące w domu. W strefie nocnej znajdują się przeważnie pokoje dzieci, sypialnia rodziców, prywatne łazienki oraz garderoby, coraz częściej również sauna bądź siłownia. We współczesnym planowaniu przestrzeni domowej  coraz częściej spotyka się trend, który polega na umieszczeniu w salonie lub jego wydzielonej części kącika roboczego, gdzie można wstawić komputer – dzięki takiemu rozwiązaniu domownicy przebywają wspólnie, nawet gdy każdy z nich zajmuje się czymś innym. Jeśli przy domu znajduje się garaż, często uwzględnia się przejście z garażu do domu, najlepiej przez pomieszczenie gospodarcze, co jest bardzo wygodne w przypadku choćby wyniesienia zakupów z auta czy w zimie, gdy możemy od razu wsiąść do ciepłego auta, bez konieczności wychodzenia na zewnątrz.

Dom parterowy – działka i koszty budowy

Biorąc pod uwagę budowę porterówki musimy mieć na uwadze, że przeważnie potrzebuje ona więcej miejsca niż dom z użytkowym poddaszem. Fundamenty w takim domu są bardziej rozległe, większa jest też z reguły powierzchnia dachu. To są te rzeczy, które mogą być droższe niż w przypadku domu z użytkowym poddaszem. Odpadają nam za to przeważnie wyższe koszty stropu, gdyż w parterówce wystarczy zrobić tańszy strop drewniany oraz koszty schodów. Bryła i wnętrze domu parterowego nie musi być nudne – z powodzeniem można zrobić wysokie, przestronne wnętrze choćby w części domu, czy choćby antresolę, gdzie można zaplanować wygodny kącik rekreacyjny czy przytulną sypialnię.