PROMOCJA
ULUBIONE

Na co zwrócić uwagę w projekcie domu, kiedy najistotniejszy jest koszt budowy

14 maja 2019

kilka najważniejszych elementów, które musi posiadać projekt domu taniego w budowie

Przede wszystkim to powierzchnia określa wymaganą kwotę, którą będziemy musieli przeznaczyć na wybudowanie naszego wymarzonego domu. Każdy metr kwadratowy kosztuje i nie możemy się łudzić, że jest inaczej. Nawet garaż to dodatkowe kilkadziesiąt tysięcy złotych. Zastanówmy się więc, jakich pomieszczeń naprawdę potrzebujemy, a z których jesteśmy w stanie zrezygnować. Wielkość samych pomieszczeń gra oczywiście równie istotną rolę. Dla jednych to salon musi być obszerny i pomieścić całą rodzinę na świątecznym obiedzie, dla innych ważniejszą rolę odgrywa sypialnia w formie wygodnego „master bedroom”.

Gdy już przemyślimy jaka jest optymalna dla nas powierzchnia i które pomieszczenia są dla nas niezbędne, popatrzmy na oferowane projekty pod kątem skomplikowania ich bryły i dachu. Oczywiste jest, że im prostsze rozwiązania, tym tańsze w realizacji zarówno pod kątem materiałów jak i robocizny. Projekty na planie prostokąta z dwuspadowym lub płaskim dachem, oknami i drzwiami o typowych kształtach i rozmiarach zawsze będą tańsze w budowie, niż tej samej wielkości skomplikowane domy o wielopłaszczyznowym dachu i rozrzeźbionej bryle z wykuszami, lukarnami, czy fikuśnymi kształtami okien.

projekt domu Oban lmb96 z biura Lipińscy Domy

Musimy też zwrócić uwagę na rozkład pomieszczeń wewnątrz domu. Duże otwarte przestrzenie zazwyczaj wymagają dodatkowych, często dość kosztownych, wzmocnień konstrukcyjnych. W przypadku wątpliwości dopytajmy autorów projektu, czy przyjęte w rozwiązania są typowe, a być może projektant podpowie inne, tańsze, bardziej dostępne. Przyjrzyjmy się też rozkładowi pomieszczeń sanitarnych. Ich zgrupowanie daje nam z kolei gwarancję oszczędności przy realizacji instalacji, a także ich późniejszego użytkowania.

Oczywiście biorąc pod uwagę wszystkie powyższe aspekty nie możemy zapominać, że dom powinien być przede wszystkim dobrany pod kątem trybu życia jaki prowadzimy, tak żeby było wygodnie nam i naszej rodzinie, i żebyśmy nie wypominali sobie do końca życia, że zrezygnowaliśmy z wygodnej pralni i garderoby na rzecz np. pokoju dla naszego samochodu. Polecamy zajrzenie do kolekcji lipinscy.pl/projekty-domow-malych-tanich-w-budowie, którą Biuro Projektowe Lipińscy Domy przygotowało specjalnie pod kątem kosztów budowy nie przekraczających w stanie deweloperskim 280 tys. zł.