PROMOCJA
ULUBIONE

Elewacja Twojego domu to Twoja wizytówka!

3 września 2014

Każdy inwestor, już na początku planów o budowie własnego domu, ma przeważnie jakąś jego wizję w głowie. Wyobraża sobie, jak ma wyglądać bryła, jaka ma być funkcjonalność projektu no i oczywiście – jak dom będzie prezentował się z zewnątrz. Potem, wpadając w wir spraw do załatwienia, formalności i kosztów związanych z budową, staje przed faktem, ze budżet nadspodziewanie szybko się kończy i sprawy związane z wykończeniem domu i zagospodarowaniem działki  zostawia zazwyczaj na koniec. Warto jednak zaplanować i zabudżetować związane z tym wydatki nieco wcześniej, gdyż nieumiejętnie dobrana elewacja potrafi zniszczyć efekt końcowy nawet najbardziej przemyślanego i dopracowanego w myślach domu.

Jeśli nie korzystamy z porad profesjonalisty, pomocne będą niżej przedstawione rady, którymi można się kierować się przy wyborze elewacji, tak by uniknąć przykrych niespodzianek.

 

Architektura domu i jego elewacja powinny być spójne.

Pamiętaj, że im bardziej klasyczny dom, tym jego wygląd zewnętrzny powinien być bardziej stonowany. O zasadzie tej dobrze jest pamiętać w przypadku dworków i domów bogatych w detale architektoniczne, wykusze, podcienie, balkony itp. Zaś domy o nowoczesnej stylistyce i prostej formie, można potraktować bardziej odważnie i pobawić się kolorem. Istotne jest również to, by bryła domu współgrała z otoczeniem. Domy, zlokalizowane pośród innych budynków, dobrze, żeby nawiązywały do otoczenia, zaś domy na dużych działkach, pozbawione tak bliskiego sąsiedztwa, można zaaranżować nieco odważniej. Warto jednak pamiętać, że jeśli zbudowaliśmy nasz wymarzony dom w otoczeniu zieleni, elewacja powinna harmonizowac z terenem, jak również współgrać z tym, jak jest zagospodarowana działka.

 

Kolor domu powinien współgrać z kolorem dachu.

Duże połacie dachu, zwłaszcza skośne, często determinują wygląd domu. To, z czego dach jest wykonany oraz jaki ma kolor, powinno wpłynąć na decyzję o kolorze ścian zewnętrznych. W przypadku materiałów takich jak dachówka ceramiczna czy cementowa, kolory dachu będą bardziej stonowane niż w przypadku blachy czy blacho dachówki, która często pojawia się na dachach w dość jaskrawych odcieniach. Ważne są  również proporcje dachu – jego duże połacie nie będą dobrze wyglądały w ciemnych kolorach. Dom będzie się dobrze prezentował, jeśli kolor elewacji dostosujemy do koloru stolarki okiennej, drzwi zewnętrznych i bram garażowych.

 

Jakie są bezpieczne kolory elewacji.

Najbezpieczniejsze w zastosowaniu są stonowane, jasne kolory elewacji. Mogą to być zarówno odcienie szarości, brązu,  jak i różne pastele.

 

Cos dla odważnych.

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem nowoczesnego domu, możesz pokusić się o zastosowanie bardziej intensywnych kolorów, takich jak czerwień, czy granat – choć w tym przypadku najlepiej zastosować  je jedynie na wybranych fragmentach ścian zewnętrznych, tak, by całość nie przytłaczała.

 

Najbardziej popularne elewacje.

Najczęściej spotykane kolory w elewacjach to wszelkiego rodzaju odcienie szarości i bieli. Wynika to zapewne z tradycji, jak i z dosyć zachowawczego podejścia większości właścicieli do tego tematu. Poza tym takie rozwiązania są ponadczasowe, zawsze wyglądają elegancko i pasują do różnego typu architektury.

 

Co w modzie piszczy?

Ostatnio coraz popularniejsze jest zastosowanie szarych dachów. Po pierwsze, doskonale grają one z nowoczesną bryłą, a takich domów buduje się coraz więcej. Po drugie zestawienie szarego czy grafitowego koloru daje więcej możliwości w aranżacji elewacji kolorem, niż zastosowanie dachu czerwonego, przy którym zastosowanie np. ścian w odcieniu żółtym w większości przypadków nie jest korzystne. Coraz popularniejsze jest również używanie drewna w elewacji. Należy jednak pamiętać, że jest to materiał, który wygląda bardzo dobrze pod warunkiem, że się o niego dba. Wymaga więc konserwacji co kilka lat, natomiast efekt jego zastosowana jest nadzwyczaj korzystny. Na rynku pojawiło się również wiele nowości, jak różnego rodzaju okładziny, płyty, elementy z blachy, tynki o różnej strukturze i kolorze, mogące imitować dowolne materiały wykończeniowe. Warto korzystać z tych rozwiązań zawsze pamiętając o tym, żeby stosować je z umiarem i wyczuciem, bo dom, którego elewacja w całości wykończona jest płytami z betonu czy kamienia, niekoniecznie będzie dobrze wyglądał, ale już taki, w którym te materiały stanowią elementy wykończenia – na pewno będzie się bardzo dobrze prezentować.