PROMOCJA
ULUBIONE

Dlaczego warto zbudować dom energooszczędny w tradycyjnej technologii murowanej.

5 października 2010

Akademia Energooszczędności, zorganizowana przez Lipińscy Domy już po raz IV, to doskonała okazja do wysłuchania wielu ciekawych wykładów związanych z zagadnieniami dotyczącymi budownictwa energooszczędnego.

Przez dwa dni swoje prezentacje przedstawiło kilkunastu wykładowców, przedstawicieli firm wykonujących elementy stosowane w budownictwie ciepłym i kilku wykonawców, którzy realizują ekonomiczne w eksploatacji domy. Swoją prezentację przedstawił także pan Krzysztof Bratosiewicz z firmy wykonawczej  Arkada Domy Energooszczędne, która na terenie Polski zrealizowała kilkadziesiąt budów domów w standardzie ciepłym. Przedstawiciel Arkady zwrócił uwagę przede wszystkim na takie zagadnienia, jak zastosowanie technologii murowanej w budownictwie energooszczędnym, możliwe dofinansowania do budownictwa proekologicznego, przekonywał, dlaczego warto inwestować w budownictwo energooszczędne, przedstawiał nakład kosztów wraz z prognozowanym okresem zwrotu zainwestowanych środków.

Arkada buduje domy w tradycyjnej technologii murowanej, której podstawowymi zaletami są: wysoka akumulacja ciepła, trwałość i masywna konstrukcja, wysoka wartość rynkowa oraz odporność tej technologii na awarie i uszkodzenia. Na wszystkie swoje realizacje energooszczędne firma wykonawcza daje 15 letnią gwarancję obejmującą konstrukcję budynku oraz dołącza bezpłatny Certyfikat Energetyczny.

Pan Krzysztof Bratosiewicz szczególną uwagę zwrócił na 10 zasad, które trzeba przestrzegać chcąc wybudować dom energooszczędny. Najważniejsze z nich to: akumulacja ciepła przegród budowlanych, likwidacja lub ograniczenie mostków cieplnych oraz wysoka jakość wykonawstwa. Ważna też jest odpowiednia architektura wybranego budynku, wysoka izolacyjność cieplna przegród budowlanych oraz stolarki okiennej, odzysk ciepła z systemu wentylacji (rekuperacja), tanie źródło ciepła, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i zastosowanie automatyki. Budynki wykonane w technologii murowanej zapewniają mieszkańcom wysoki komfort cieplny, ponadto potrzebują mniej energii zimą do ogrzania budynku a latem do jego schłodzenia. Jest to szczególnie ważne ze względu na fakt, że chłodzenie budynku latem jest około 4 razy droższe niż jego ogrzanie w porze zimowej.

Wyliczenia zrobione przez firmę Arkada Domy Energooszczędne dotyczące tego, ile droższy jest dom energooszczędny od tradycyjnego dowodzą, że średnio jest to 10-25% więcej nakładów. Warto jednak rozważyć budowę domu ciepłego, gdyż zaoszczędzić możemy choćby na prostej bryle budynku, bardziej oszczędnej architekturze, wybudowaniu wiaty zamiast garażu czy choćby na rezygnacji z drogich i niepotrzebnych instalacji.

Pan Bratosiewicz przedstawił też kilka istotnych wskazówek dla Inwestorów zainteresowanych budową domu ciepłego. Pierwszy krok to wybór dobrego projektu domu energooszczędnego, najlepiej ze sprawdzonej i znającej się na rzeczy pracowni architektonicznej. Drugim krokiem jest wykonanie projektu w tradycyjnej technologii murowanej. Kolejny etap to pogrubienie wszystkich izolacji - ścian fundamentowych do 15 cm, nadziemia do 20 cm, dachu do 30 cm, a podłogi na gruncie do 20 cm. Następnie obowiązkowo trzeba zainstalować w domu rekuperację, niekoniecznie z gruntowym wymiennikiem ciepła, gdyż to znacznie podnosi koszt. Ważne jest oczywiście wyeliminowanie wszelkich mostków termicznych, zastosowanie kotła kondensacyjnego -  szczególnie dla ogrzewania podłogowego oraz odpowiednie, najbardziej optymalne usytuowanie budynku na działce. W drugiej kolejności rozważyć można zainwestowanie w takie rozwiązania jak: zamontowanie kolektorów słonecznych, montaż pompy ciepła, montaż stolarki energooszczędnej, zakup oszczędnego sprzętu AGD.

Dofinansowanie do rozwiązań energooszczędnych można uzyskać ze środków Powiatowych i Gminnych Programów Ochrony Środowiska, dzięki preferencyjnemu, nisko oprocentowanemu kredytowi w BOŚ, który umożliwia umorzenie połowy odsetek oraz z dopłat z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Biuro Projektowe Lipińscy Domy ściśle współpracuje z firmą wykonawczą Arkada, gdyż połączenie wiedzy projektowej z fachowym wykonawstwem przynosi doskonałe efekty oraz realne korzyści dla potencjalnych Inwestorów.