PROMOCJA
ULUBIONE

Antresola w domu – kiedy warto się na nią zdecydować?

13 maja 2022

Antresola to popularne rozwiązanie, stosowane w wysokich pomieszczeniach, zarówno dużych, jak i małych. Budowa antresoli stanowi skuteczny sposób na uzyskanie dodatkowej przestrzeni użytkowej – dotyczy to nie tylko domów jednorodzinnych, lecz również mieszkań.

Antresola w domu – kiedy warto się na nią zdecydować?

Dzieląc pomieszczenie na dwa poziomy, można w niewielkim wnętrzu zagospodarować miejsce na dodatkową sypialnię, kącik relaksu, biuro, strefę zabaw dla dzieci lub składzik. Dość już o tym, co to jest antresola: skupmy się na jej budowie!

Czy budowa antresoli wymaga pozwolenia?

Definicja antresoli znajduje się w ustawie Prawo budowlane. Zgodnie z ustawą antresola stanowi „górną część kondygnacji lub pomieszczenia znajdującą się nad przedzielającym je stropem pośrednim o powierzchni mniejszej od powierzchni tej kondygnacji lub pomieszczenia, niezamkniętą przegrodami budowlanymi od strony wnętrza, z którego jest wydzielona”. Należy więc pamiętać, że antresola musi być mniejsza od powierzchni kondygnacji, a przy tym pozbawiona przegród budowlanych od strony pomieszczenia, w którym się znajduje.

Aby dobudować antresolę w istniejącym już budynku, nie trzeba wnioskować o pozwolenie na budowę. Nie można jednak zapominać, że taka przebudowa ścianek działowych każdorazowo wymaga projektu i zgłoszenia, gdyż antresola w mieszkaniu może obciążać konstrukcję nośną całego budynku.

Wysokość pomieszczenia z antresolą

Antresolę można zbudować w wysokich pomieszczeniach mieszkaniach (jako półpiętro) jako konstrukcję samonośną lub jako część poddasza ze stropem w konstrukcji budynku. , w górnej części poddasza (w przypadku domów z poddaszem użytkowym), a także na parterze (w domach parterowych ze stropem niezabudowanym). Aby przestrzeń pod antresolą była funkcjonalna, całe pomieszczenie powinno mieć co najmniej 4 metry wysokości. W takiej sytuacji możemy zapewnić sobie komfortowe miejsce do pracy (na górze) i relaksu (na dole). Nieco niższe mogą być antresole zaadaptowane na sypialnię – wystarczy 1,5 metra. Jeszcze mniejsze antresole mogą wywoływać efekt klaustrofobiczny i ograniczać dopływ powietrza, dlatego niższe półpiętro sprawdzi się wyłącznie jako składzik.

Budowa antresoli – o czym należy pamiętać?

Antresolę można zbudować w wysokich pomieszczeniach jako konstrukcję samonośną lub jako część poddasza ze stropem w konstrukcji budynku.

Antresola w domu powinna być nie tylko efektowna, lecz przede wszystkim bezpieczna. Konstrukcję samonośną należy więc zakotwiczyć w ścianach nośnych, powiązać z konstrukcją dachu lub wesprzeć na stropie. Doświadczony projektant zadba o optymalną liczbę punktów podparcia i wyliczy maksymalne obciążenia – dzięki temu będzie można zapobiec pękaniu sufitu, ścian czy uszkodzeniu stropu.

Do budowy antresoli samonośnej najczęściej wykorzystuje się profile stalowe lub drewniane kantówki, a w przypadku powstawania antresoli razem z domem stawia się strop drewniany lub żelbetowy.stosowany jest zwykle żelbet. Aby konstrukcja samonośna była trwała i solidna, grubość podłogi powinna wynosić ok. 20 cm. Oczywiście im mniejsza antresola, tym lżejsza konstrukcja. Najpowszechniejszą metodą mocowania antresoli jest montaż do belek w ścianie, natomiast najrzadziej stosuje się konstrukcję podwieszaną u sufitu, która może przeciążać strop.

antresola w projekcie Valbella
Projekt domu Valbella z poddaszem użytkowym dostępnym z antresoli


Z czego składa się antresola?

Antresola składa się z podłogi (wspartej na belkach i słupach), schodów oraz balustrady. Na co zwrócić uwagę, wybierając schody i balustradę?

Schody na antresolę

W przypadku małej, niezbyt często użytkowanej  antresoli dobrym rozwiązaniem będzie przymocowana drabina, która stanowi funkcjonalny i dekoracyjny element wnętrza. Z kolei do antresoli w formie piętrapółpiętra konieczne już będą schody. Jakie powinny być schody na antresolę? Przede wszystkim stabilne, solidne, wygodne w użytkowaniu i przystosowane do wieloletniej eksploatacji. Należy również zadbać o to, by schody były dopasowane do aranżacji wnętrza. W przypadku industrialnej antresoli metalowej można na przykład zdecydować się na schody wykonane z tego samego materiału. Bardzo ważne są również kwestie bezpieczeństwa, dlatego projektant powinien zwrócić uwagę na to, by schody nie były zbyt strome. Wysokość stopnia nie powinna przekraczać 17 cm, a komfortowa szerokość nie może być mniejsza niż 30 cm. Jeśli chcesz zaoszczędzić miejsce, zdecyduj się na schody kręcone, które stanowią designerski element wyposażenia wnętrza. Aby schody prezentowały się efektownie i nie obciążały aranżacji, najlepiej zdecydować się na takie bez podstopnic. Ciekawą opcją jest podświetlenie schodów, które zwiększa bezpieczeństwo i sprawia, że wnętrze nabiera charakteru. 

Balustrada

Podstawową funkcją balustrady na antresoli jest bezpieczeństwo. Trzeba więc pamiętać nie tylko o jej wyglądzie, lecz przede wszystkim o parametrach wytrzymałościowych. Opieranie się o balustradę musi być bezpieczne, dlatego nie można wybierać materiałów, które wyróżniają się kruchością i niską trwałością. Minimalna wysokość balustrady wynosi 110 cm i w tej kwestii nie można iść na ustępstwo – zwłaszcza gdy z antresoli mają korzystać dzieci. Jeśli chodzi o design, do wyboru jest mnóstwo propozycji: od efektownych przeszkleń ze szkła hartowanego i metalowej ramy, przez drewniane barierki, aż po designerskie ażurowe kraty.

Antresola drewniana czy metalowa?

Antresole na poddaszu mogą być wykonane z drewna lub metalu. Które rozwiązanie jest lepsze? Wszystko zależy od upodobań i stylu, w jakim urządzone jest wnętrze.

  • Antresola drewniana – wykonana z drewna egzotycznego lub rodzimego, składa się z legarów zamocowanych w ścianach nośnych i podtrzymujących je słupów. Poszczególne części konstrukcji są złączone za pomocą metalowych łączników. Podłogę najczęściej wykańcza się płytami kartonowo-gipsowymi, a poszycie wykonuje z płyty OSB. Rodzaj warstwy wierzchniej zależy od indywidualnych preferencji. Antresola drewniana to uniwersalny wybór, który sprawdzi się zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrzach.

  • Antresola metalowa – najczęściej wybierana do wnętrz industrialnych. Ze względu na cieńszą konstrukcję sprawia wrażenie lżejszej niż drewniana, a przy tym doskonale prezentuje się na tle cegły, betonu, drewna i szkła. Do stalowej antresoli można dobrać efektowną szklaną balustradę, która sprawi, że wnętrze będzie wydawało się większe i jaśniejsze. 

Projekt niskoenergetycznego domu Lund z antresolą

 

Ogrzewanie, oświetlenie i wentylacja antresoli

Choć mogłoby się wydawać, że antresola nie wymaga szczególnych udogodnień, w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Należy więc bardzo dobrze przemyśleć temat ogrzewania, oświetlenia i wentylacji antresoli. Poniżej znajdziesz najciekawsze, a zarazem najskuteczniejsze rozwiązania.

Ogrzewanie

Ogrzewanie pomieszczenia z antresolą może być kłopotliwe. W związku z tym, że ciepło ucieka do góry, niezbędne jest przemyślane rozmieszczenie grzejników na dole. Optymalnym rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe – nisko znajdujące się źródło ciepła najpierw ogrzeje dolną, a dopiero później górną część pomieszczenia. W ten sposób temperatura w całym wnętrzu będzie porównywalna. Decydując się na antresolę, należy również pamiętać o dobrej izolacji dachu.

Oświetlenie

Pojedyncze źródło światła dla całego pomieszczenia nie jest dobrym rozwiązaniem. Zarówno dolna, jak i górna część musi więc mieć niezależny dostęp do oświetlenia. Jeśli decydujesz się na lampy wiszące, pamiętaj, by sięgały poniżej poziomu antresoli – zbyt wysoko zawieszone żarówki będą oślepiały osoby przebywające na górze. Antresole najczęściej oświetla się halogenami umieszczonymi na suficie i kinkietami. W przypadku górnej części może wystąpić problem z dostępem do naturalnego światła, dlatego dobrym pomysłem jest ażurowa lub szklana balustrada, która będzie przepuszczała słońce.

Wentylacja 

Aby zapewnić sobie dobrą wymianę powietrza, antresola nie powinna być niższa niż 1,5 metra. O odpowiednią wentylację należy zadbać szczególnie wtedy, kiedy górna część wnętrza nie ma dostępu do okien. W takiej sytuacji warto wziąć przykład z rozwiązań stosowanych na przykład w łazienkach. Najlepszą opcją jest wentylacja mechaniczna z rekuperacją, która równomiernie rozprowadza ciepło po całym domu i zapewnia stały dostęp do świeżego, czystego powietrza. Zanim powietrze trafi do pomieszczenia, jest filtrowane przez urządzenie, dlatego wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła zapobiega przedostawaniu się alergenów i zanieczyszczeń do domu.

Dowiedz się więcej: Rekuperacja – jak to działa?

Jak zaaranżować antresolę?

O tym, jaką funkcję będzie pełniła antresola w domu, decydujesz wyłącznie Ty. Jak już wspominaliśmy, możesz tam urządzić przytulną sypialnię, sprzyjające skupieniu biuro, praktyczny schowek, wymarzoną garderobę czy strefę zabaw dla dzieci. Są to oczywiście tylko propozycje, gdyż równie dobrze możesz wykorzystać antresolę do stworzenia osobnego pomieszczenia z łazienką (np. dla gości) – dotyczy to jednak wyłącznie dużych wnętrz. Efektownym pomysłem jest również biblioteka na antresoli, taka znajdująca się w jednym miejscu lub okalająca całe pomieszczenie. Ten patent jest szczególnie uwielbiany przez właścicieli dużych księgozbiorów, którzy szukają alternatywy dla klasycznych rozwiązań.

Antresola świetnie sprawdzi się w mieszkaniu lub domu urządzonym w stylu industrialnym. Takie wnętrza są duże i przestronne, dlatego warto wykorzystać dostępną przestrzeń na zbudowanie efektownej i funkcjonalnej antresoli. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się takie materiały jak metal i szkło, choć we wnętrzach industrialnych świetnie prezentują się również elementy drewniane. Jeśli natomiast urządzasz wnętrze minimalistyczne lub skandynawskie, postaw na jasne lub malowane na biało drewno. Antresola w kolorze bieli optycznie powiększy i rozjaśni przestrzeń, a przy tym zwiększy jego funkcjonalność.

antresola w projekcie Delft Lipińscy Domy
antresola w projekcie Delft Lipińscy Domy

Czy antresola nadaje się dla dzieci?

Oczywiście, że tak! Pod warunkiem, że jest wykonana z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Jeśli planujesz stworzyć dziecięcy pokój lub kącik zabaw na antresoli, pamiętaj o niezbędnych zabezpieczeniach – dotyczy to schodów, balustrady oraz elementów znajdujących się na górze. Antresola może też stanowić nowoczesną wersję domku na drzewie lub ulubione miejsce odpoczynku dziecka.

Zalety i wady antresoli

Choć antresola w pokoju prezentuje się nowocześnie i efektownie, to rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Poznaj plusy i minusy budowy antresoli i dowiedz się, na co zwrócić szczególną uwagę.

Zalety antresoli:

  • Łatwy sposób na zwiększenie przestrzeni użytkowej – dzięki antresoli możesz wyposażyć mieszkanie w wymarzone biuro, sypialnię lub bibliotekę, nawet przy ograniczonej ilości pokoi.

  • Brak całkowitej separacji od reszty mieszkańców – w przeciwieństwie do oddzielnych pokojów antresola nie separuje mieszkańców, dlatego świetnie sprawdza się w przypadku małych dzieci. Rodzic znajdujący się na górze może przez cały czas obserwować bawiące się na dole pociechy.

  • Poprawa proporcji wnętrza – antresola to świetny sposób na zagospodarowanie przestrzeni w wyjątkowo wysokich wnętrzach, które wydają się mało przytulne.

  • Poprawa estetyki wnętrza – antresola zwiększa atrakcyjność wnętrza, dodając mu nowoczesności, funkcjonalności i charakteru.

Wady antresoli:

  • Nie dla każdego – antresolę można zbudować wyłącznie we wnętrzach wysokich, dlatego nie każdy będzie mógł sobie na nią pozwolić.

  • Problemy z akustyką – budując antresolę, trzeba liczyć się z tym, że włączony niżej telewizor będzie słyszany na podwyższeniu, podobnie jak dźwięki z góry będą się niosły po mieszkaniu. Można temu zapobiec, np. budując antresolę z dala od telewizora lub montując podwójne drzwi oddzielające antresolę od reszty pomieszczenia. To drugie rozwiązanie stoi jednak w sprzeczności z definicją antresoli.

  • Problemy z ogrzewaniem – aby całe wnętrze było równomiernie ogrzewane, trzeba zadbać o dobre źródło ciepła: najlepszym rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe. Należy również zadbać o odpowiednią izolację dachu. 

Gdzie zamówić gotowy projekt domu z antresolą?

Biuro Projektowe Lipińscy Domy oferuje gotowe projekty domów z antresolą. Przygotowujemy również projekty antresoli w mieszkaniu dla klientów, którzy chcą wyposażyć istniejący już budynek w półpiętro. Projektujemy dwukondygnacyjne domy z klasyczną antresolą, a także domy parterowe i domy z poddaszem użytkowym – z oknami sięgającymi dachu i podwyższonym sufitem w części dziennej. Każdy projekt jesteśmy w stanie dostosować do potrzeb mieszkańców poprzez wprowadzenie zmian. Jeśli nie ma takiej możliwości, możemy przygotować indywidualny projekt domu z antresolą.